Bakın ödülü kim verdi?

Perşembe 09.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 09.09.2010 12:51
ABONE OL
Çizdiği karikatürle İslam dünyasında rahatsızlık yaratan Danimarkalı karikatürist Kurt Westergaard'a dün gece "M100" adlı medya ödülü verildi.

Westergaard'a ödül, Almanya'nın Potsdam kentinde düzenlenen "Avrupa'da basın özgürlüğü" toplantısında Başbakan Angela Merkel ve Mayıs ayında yapılan seçimde cumhurbaşkanı adayı olan insan hakları savunucusu Joachim Gauck tarafından verildi.

Sıkı güvenlik önlemleri altında düzenlenen ödül töreninde konuşan Merkel, Westergaard'ın 2005 yılında çizdiği karikatürler nedeniyle her gün canından endişe ederek yaşamak zorunda kaldığını belirterek, buna karşın Alman Anayasasının 5. maddesinin insanların düşüncelerini çizgilerle de özgürce ifade edebilmesini öngördüğünü, bu maddenin kendisi için çok önemli olduğunu söyledi.

Westergaard'ın karikatürlerinin düşünce ve basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini ve karikatüristin istediğini çizmeye hakkı olduğunu ifade eden Merkel, "Değerlerimize bağlı kalırsak bu bize dünyada daha fazla saygı ve takdir kazandıracaktır" şeklinde konuştu.

Merkel, iki Almanya'nın birleşmesinden bu yana kendisini en fazla etkileyen gelişmenin özgürlüğün gücü olduğunu belirterek, hoşgörüsüzlüğe karşı korunamaması durumunda hoşgörünün sonunun geleceğini kaydetti.

Aralarında Westergaard'ın da bulunduğu bir grup Danimarkalı karikatüristin, İslam dinini hedef alan 12 karikatürü Jyllands-Posten adlı Danimarka gazetesinde 2005 yılında yayımlanmıştı. Başka ülkelerde de bu karikatürlerin yayımlanmasının ardından İslam dünyasında protestolar
başlamıştı.