Maraş'a karşılık 8 başlık

Yunanistan Dışişleri Bakanı Druças, Maraş'ın iadesi maddesin kabulü halinde Türkiye'nin AB ile müzakerelerde dondurulan 8 başlığının açılacağına işaret etti

Cuma 10.09.2010
Son Güncelleme: Cuma 10.09.2010
ABONE OL
Yunanistan'ın Dışişleri bakan vekilliğinden Bakanlığa terfi eden Dimitris Druças, Kıbrıs Rum kesimine gerçekleştirdiği ziyaretinde 1974'ten bu yana kapalı olan ve diğer adıyla "hayalet kent" olarak tanımlanan Marş bölgesinin açılması yolundaki Rum tarafının önerilerinin "gerçekçi" olarak algılanmasını istedi. Druças, Rum lider Dimitris Hristofyas'ın çözüm müzakereleri süresinde Türk tarafına sunduğu öneri paketi içindeki Maraş'ın iadesi ile ilgili maddenin kabul görmesi durumunda Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyelik müzakerelerinde dondurulan 8 müzakere başlığının açılacağından söz etti.

ÖNERİ HERKESİN YARARINA
Dışişleri bakanlığı sözcüsü Grigoris Delavekuras ise Druças'ın Kıbrıs ziyaretini değerlendirirken, "Maraş'ın iadesi, Kıbrıs sorununun çözüm müzakerelerinde büyük bir dinamizm yaratacaktır. Türkiye'nin AB yolundaki engellerinin de kaldırılması ve AB'ye tam üye olması hem Türkiye hem Yunanistan hem de Kıbrıs'ın yararınadır" görüşünü savundu. Türkiye'nin Kıbrıs sorununun çözümü ile ilgili olarak yaptığı açıklamaların olumlu olduğunu belirten sözcü, Yunan hükümetinin "üst düzey Türk yetkililerinden yapılan bu açıklamalar sözde kalmamalıdır. İcraata da dönüşmesini beklediğini" söyledi.