'Türkiye dış politikada ilk beş arasında'

Finlandiya Dışişleri Bakanı Stubb, dış politikada bugün dünyanın en tepedeki 5 ülkesinden biri olan Türkiye'nin AB üyesi ülkelerin hepsinden daha etkili olduğunu söyledi

Pazar 12.09.2010
Son Güncelleme: Pazar 12.09.2010
ABONE OL
AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Türkiye'nin, henüz AB'ye üye olmamasına rağmen dünyadaki birçok konuda birliğin ortağı olduğunu söyledi. Asthon, Avrupa Birliği (AB) dönem başkanı Belçika tarafından gerçekleştirilen AB Gayrıresmi Dışişleri Bakanları Zirvesi'nin amacının, Türkiye'nin, henüz AB'ye üye olmamasına rağmen, birçok konuda birliğin ortağı olduğunu göstermek olduğunu söyledi. Finlandiya Dışişleri Bakanı Alexander Stubb da, Türkiye'nin dış politika açısından bugün dünyanın en tepedeki 5 ülkesinden biri olduğunu belirterek, Türkiye'nin tartışmasız olarak bugün dünyada AB üyesi ülkelerin hepsinden daha etkili olduğunu kaydetti. Stubb, Türkiye'nin Ortadoğu'da, Afrika Boynuzunda, Basra Körfezinde, İran'da büyük etkiye sahip olduğunu belirterek, Türkiye'nin gerçekten bir küresel oyuncu olduğunu, AB'nin güvenlik ve dış politika konularında hemen Türkiye ile çalışması gerektiğini ifade etti.

'YENİ BAŞLIK AÇILMALI'
İklii temasların ardından açıklama yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, siyasi rolü giderek artan Türkiye ile 'siyasi diyalogu' hızlandırmak isteyen AB'ye "Müzekere süreci hızlanmalı. Yeni Başlıklar açılmalı" cevabı verdiklerini söyledi. Müzakere süreci ilerlemeden bu diyalogun da ilerleyemeyeceğini belirten Davutoğlu, "Biz AB'nin geleceği ile ilgili vizyonumuzu paylaştık" dedi. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de, AB'yi Türkiye ile devam müzakerelerde daha saygılı olmaya çağırdı.

'MÜZAKERELER HIZLANSIN'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "AB Dışişleri Temsilcisi Cathrine Ashton'a AB ile aynı viziyonu paylaştığımızı ve yeni başlıklar açılmasını beklediğimizi vurguladık" dedi. Davutoğlu, toplantıdan sonra katılımcılar ile aile fotoğrafı da çektirdi. Fotoğraf öncesi Ashton ve Davutoğlu'nun samimi görüntüsü dikkat çekti.