Türkiye masaya yumruğunu vurdu...

Türkiye'nin artan itibarından ikili stratejik diyalog yoluyla yararlanmak isteyen Avrupa Birliği'ne Türkiye'nin cevabı, "Masaya yumruğunu vurdu" mesajı olarak algılandı

Pazartesi 13.09.2010
ABONE OL
Cumartesi sona eren iki günlük Avrupa Birliği Gayrı Resmi Dışişleri Bakanları Zirvesi'nde, Türkiye ile ilişkiler kapsamında "stratejik diyalog" geliştirmek isteyen AB mevkidaşlarına Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun sert çıkışı, yabancı basın tarafından "Türkiye masaya yumruğunu vurdu" olarak yorumlandı. AB Dışişleri Yüksek temsilcisi Catherine Ashton ve AB dışişleri bakanlarıyla yaptığı görüşmelerden sonra medyaya konuşan Davutoğlu, "Türkiye'nin üyelik müzakerelerinin ilerleme hızı ile ilgili hoşnutsuzluğunu açık bir şekilde dile getirdim" dedi. Ancak Fransız AFP haber ajansına göre; AB'li mevkidaşlarının Davutoğlu'na verdiği cevap, müzakerelerden ayrı olarak ikili "stratejik diyalog" geliştirilmesi teklifi oldu.

'AYRI SÜREÇ KABUL EDİLEMEZ'
Davutoğlu, "Türkiye hiçbir zaman üyelik müzakerelerinden ayrı bir süreç kabul etmeyecektir. Ayrıca şu andaki müzakerelerin hızı da hiç tatmin edici değil. Yeni bir vizyon ile beraber daha fazla sayıda müzakere başlığı açılmalı. Bu başlıklarda müzakerelerle ilgili olmayan Kıbrıs gibi konulardan dolayı askıya alınmamalı" dedi. Görüşmelerden sonra konuşan İsveç'in Dışişleri Bakanı Carl Bildt, "Bazı ülkelerin Türkiye'nin üyeliği ile ilgili çekinceleri var ancak onlar bile Türkiye'nin stratejik öneminin farkında. Üyelerin kendi politik nedenlerinden dolayı müzakereleri yavaşlatmaları kabul edilemez" dedi. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague de Türkiye'nin üyelik müzakerelerinin hızlanması gerektiğini belirtirken, kendi ülkesinin bu konuda önümüzdeki birkaç ay içinde bir gelişme olması için elinden geleni yapacağını söyledi. Alman Deutsche Welle ajansı ise AB'nin Türkiye konusunda bölündüğünü, İtalya, Finlandiya ve İngiltere'nin Türkiye'nin AB üyeliğini desteklerken, Almanya ve Fransa'nın "stratejik ortaklık" öngördüğünü belirtti. İran'ın resmi haber ajansı Press TV ise, AB'nin Türkiye'nin küresel düzeyde yükselen bir ülke olduğunu kabul ettiğini belirtti.