11 Eylül ABD'lileri bir araya getirdi

Washington'daki 'Birlik Yürüyüşü'nde Hıristiyan, Müslüman, Yahudi, Hindu ve daha birçok farklı inanca mensup Amerikalı, kurbanları dua ederek andı

Salı 14.09.2010
Son Güncelleme: Salı 14.09.2010
ABONE OL
Kuran-ı Kerim yakma eylemleri ve cami protestoları yüzünden sıkıntılı günler geçiren ABD'de dün gerginliği hafifleten bir organizasyon düzenlendi. Ülkede, 11 Eylül saldırılarında ölenleri anma törenlerine gölge düşüren cami protestoları ve Kuran yakma eylemlerinden uzak bir atmosferde gerçekleşen organizasyonda farklı dine mensup binlerce Amerikalı bir araya geldi. Washington'da 11 Eylül saldırılarında hayatlarını kaybedenleri anmak için "Birlik Yürüyüşü" adı altında toplanan, Hıristiyan, Müslüman, Yahudi, Hindu ve daha birçok farklı inanca mensup Amerikalı, "farklılıklara saygı" çağrısı yaptı.

ÇANDAN SONRA EZAN
Birbirlerinin dini merkezlerini dolaşan grubun ilk adresi Hint Sih mezhebinin ibadethanesi oldu. Burada Sih mezhebine göre dualar eden kalabalık ezan da dinledi. Konuşmalarda sürekli, "hangi dine inanmanın önemli olmadığına, anlayışın artınca nefretin azalacağına ve böylece çatışmaların da biteceğine" vurgu yapıldı. Grup, konuşmaların ardından dans gösterileri izledi. Daha sonra ise küçük gruplar halinde farklı mezheplere ait kiliseler ve ibadethaneler gezildi. Grup, Washington İslam Merkezi ve camisini dolaştı. Organizasyonu düzenleyen Maureen Fiedler de bu etkinlikle ABD'nin inanç zenginliğini göstermek istediklerini belirterek, "Birlikte yaşamak ve çalışmak için bu zenginliğe ihtiyacımız var" dedi. New York'ta "Sıfır Noktası Camisi" projesine karşı olmadığını belirten Fiedler, "Biz, bu ülkede dini inanç özgürlüğü doktrinine sahibiz" dedi.

ÇAY PARTİSİ MİTİNGİ
Öte yandan, aşırı sağcı olarak bilinen ve ABD Başkanı Barack Obama'ya keskin muhalefetiyle tanınan Tea Party (Çay Partisi) dün başkent Washington ve Kaliforniya'da büyük katılımlı protestolar düzenledi. Partinin ilk protesto gösterisinin yıl dönümü çervesinde düzenlenen yürüyüşte; Obama'nın politikaları eleştirildi. Hükümet karşıtı pankartlar açan grup kasım ayında yapılacak Kongre seçimlerine de gönderme yaptı.