Bağdat'a yakın markaj

Referandum sonrası Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi'yi ağırlayan Başbakan Erdoğan, yeni Irak hükümetinin bütün kesimleri yansıtması gerektiğini vurguladı

Salı 14.09.2010
Son Güncelleme: Salı 14.09.2010
ABONE OL
Irak'ta altı aydır yaşanan hükümet kurma krizi, ABD askerlerinin Irak'tan çekilmesiyle birleşince Ankara, referandum sürecinde ara verdiği Irak diplomasi trafiğine yeniden ağırlık verdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan referandum sonrasında ilk resmi görüşmesini Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi'yle gerçekleştirdi. Başbakanlık Merkez Bina'da bir saat gecikmeyle başlayan görüşmede Irak'taki hükümet kurma çalışmaları ele alındı. Başbakan'ın görüşmede, yeni hükümetin ülkedeki bütün kesimleri temsil etmesi gerektiğine vurgu yaptığı belirtildi.

ÜÇ AY ARA VERİLMİŞTİ
Irak'ta seçimlerin yapıldığı Mart ayından bu yana Başbakan Erdoğan, Irak'taki tüm siyasi aktörlerle yoğun bir diplomasi trafiği yürütüyor. Referandum kampanyası nedeniyle Iraklı siyasilerle yapılan görüşmelere yaklaşık üç ay ara veren Erdoğan, son görüşmesini yine Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi'yle 7 Haziran'da İstanbul'da yapılan Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Zirvesi'nde gerçekleştirmişti. Erdoğan 3 Haziran'da da Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile tarihi sayılabilecek bir görüşme yapmıştı.

ALLAVİ AĞIR BASIYOR

Erdoğan'ın Iraklı liderlerle görüşmeleri Şubat ayında başlamış, seçimlerin yapıldığı Mart ayında ise yoğunluk kazanmıştı. Erdoğan, Irak'taki tüm siyasi aktörlerle bir araya gelmeye özen göstermişti. Seçimlerin yapıldığı 7 Mart tarihinden beri, Ankara'da sandıktan galibiyetle çıkan eski Irak Başbakanı ve Irakiye İttifakı Başkanı İyad Allavi'nin başkanlığında kurulacak bir hükümetin Irak halkının tercihlerini yansıtacağı ifade ediliyor. Ancak Ankara kurulacak Irak hükümetine Irak'taki siyasi yelpazeyi yansıtan bir çoğulculuğun yansıtılması gerektiğini muhataplarına iletiyor.