Amerika kıtasını koşacak

Avustralya kıtasını daha önce baştan başa koşan bir maratoncu, bu kez Kuzey Kutbundan Güney Kutbuna tüm Amerika kıtasını koşacağını ve toplam 21 bin km katedeceğini bildirdi.

Çarşamba 15.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 15.09.2010 16:46
ABONE OL
Tom Hanks'ın bir maratoncuyu canlandırdığı filmdeki kahramandan esinlenilerek, "Avustralyalı Forrest Gump" lakabı takılan Pat Farmer, Kanada'dan Arjantin'e toplam 14 ülkeyi baştan başa geçeceğini belirterek, 11 ay sürmesini beklediği koşusu sırasında Kızılhaç Teşkilatı'nın sağlık programları için 100 milyon dolar toplamayı umduğunu açıkladı.

"Diğer insanlardan daha hızlı ve daha uzun süre koşabiliyorum. Bu Allah vergisi yeteneği değerlendirmemek aptallık olur" diyen 48 yaşındaki maratoncu, bu projeye Güneydoğu Asya'daki bir seyahati sırasında temiz sudan mahrum çocukları görünce karar verdiğini anlattı.
Avustralyalı maratoncu, 11 ay sürecek ve buzlu tundralar ve tropik rutubetli iklimlerle karşılaşacağı macerası sırasında, 40 çift koşu ayakkabısı ve 300 çift çorap eskitecek.

Aynı zamanda eski Avustralya milletvekili olan Farmer, "Samimi olarak söyleyeyim, bir kutuptan diğerine koşup koşamayacağımı bilmiyorum. Ama günde 80, 85 hatta 90 veya 100 km koşabiliyorum, ertesi gün yeniden koşmaya devam edebiliyorum" diye konuştu.

Pat Farmer, macerasına 2011 martında başlamayı öngörüyor, sonra New York'a dönüp Birleşmiş Milletler'de bir konuşma yapmak istiyor.