Helsinki'den referanduma övgü

Çarşamba 15.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 15.09.2010 11:15
ABONE OL
Helsinki Komisyonu, Türkiye'de pazar günü yapılan referanduma övgüde bulunarak, 26 maddeden oluşan paketin içeriğinin biran önce hayata geçirilmesini istedi. Amerikan Kongresi'ne bağlı olan Helsinki Komisyonu, referandum sonucundan memnuniyet duydukları ve sonucu "Türk insanının değişim isteği" olarak yorumladı.

Helsinki Komisyonu, Türk yetkililerden pazar günü halk tarafından olur alan Anayasa değişikliği paketinin etkili bir şekilde uygulanması çağrısı yaptı. Komisyonun eşbaşkanlarından olan Demokrat Parti Maryland eyaleti milletvekili Benjamin L. Cardin, kabul edilen yeni değişikliklerle birlikte Türkiye'deki azınlık ve farklı dine bağlı insanların hayatlarında direkt etkiye sahip olacağını umduğunu söyledi.

Referandum ile geçmişte yaşamış karanlık dönemlerin izlerini Türkiye'nin üzerinden sileceğini belirten Cardin, aynı şekilde geleceğinde daha demokratik, insan haklarına sıkı sıkıya bağlı bir şekilde inşa etmesine yardımcı olacağını beklediğini söyledi.

Helsinki Komisyonu olarak bilinen, Kongre'ye bağlı Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Komisyonu'nun diğer eşbaşkanı Demokrat Parti Florida eyaleti milletvekili Alcee L. Hastings ise reformların Türkiye'nin demokrasisini çok daha güçlendireceğini kaydetti. Hastings, reform ile birlikte Türkiye'nin daha şeffaf bir ülke haline geldiğini ve bunun da ülkedeki demokratik yapıyı güçlendireceğini aktardı. Hastings'de Cardin gibi Türk hükümetinden referandum ile kabul edilen 26 maddenin biran önce hayata geçirilmesi talebinde bulundu.

Hastings ayrıca, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın demokratik değerlerin yerleşmesinde ve insan haklarının gelişmesinde Türkiye'de uzlaşı arayışını teşvik edeceğine inandığını belirterek, Türkiye'nin aynı zamanda da Afganistan'da çok önemli görev üstlendiğini hatırlattı.

Komisyonun Salı günü yayınladığı oturum raporunda Türkiye'nin 1922'den bu zamana kadar ilk defa bu ay içinde Trabzon'daki Meryem Ana ya da diğer ismi ile Sümela Manastır'ında ayin yapılmasına izin verilmesinin memnuniyet verici bir gelişme olarak değerlendirdi. Komisyon ayrıca Ruhban okulunun da biran önce açılması için Türk yetkililerden istekte bulundu.