Haber turu!!

Perşembe 16.09.2010
Son Güncelleme: Perşembe 16.09.2010
ABONE OL
Moskova'da kritik koltuk değişimi
Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov'un 1992'den bu yana koruduğu koltuğu Aralık ayında bırakmak zorunda kalacağı açıklandı. Lujkov, yolsuzluklar ve eşinin serveti ile Başbakan Vladimir Putin ve Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in arasını açmaya çalışmakla suçlanmıştı. Analistler 2012 devlet başkanlığı seçimlerinde Putin ya da Medvedev'den hangisi Moskova belediye başkanlığı konusunda etkili olursa, yeni devlet başkanının da o olacağını ileri sürüyor.

İnsansız uçak 11 militanı öldürdü
Pakistan'da, insansız Amerikan uçağıyla düzenlenen üçüncü saldırıda 11 kişi öldü. Adının açıklanmasını istemeyen Pakistanlı güvenlik yetkilileri yaptığı açıklamada, Çarşamba şafaktan önce ülkenin Kuzey Veziristan vilayetinin başlıca şehri Miranşah'ın yakınlarında bulunan Dergah Mandi köyüne pilotsuz Amerikan uçağının 7 füze attığını ve 11 militanın öldüğünü belirtti. Son saldırıda ölenlerle birlikte, önceki günden beri insansız uçakla düzenlenen saldırılarda ölü sayısı 26'ya yükseldi.

Fransa ile AB arasındaki gerginlik büyüyor
Fransa Cumhurbaşkanlığından Avrupa Birliği (AB) Adalet Komisyonu Başkanı Viviane Reding'e sert yanıt geldi. Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin makamından yapılan açıklamada, Romanların toplu sınır dışı edilmesini "utanç verici" olarak niteleyen Reding'in bazı sözlerinin kabul edilemez olduğu ifade edildi. Öte yandan, peçe yasağının ardından gelen bomba ihbarı ile boşaltılan Eyfel Kulesi'nin dün yeniden ziyaretçilere açılığı bildirildi.

Bahçe partisinde 60 kişi tutuklandı
İran'da 60 kişi hafta sonu kızlı erkekli bir arada parti düzenlemekten tutuklandı. Ülkenin Cem-i Cem gazetesi, cumartesi günü kadın ve erkeklerin bir arada olduğu, içki servisinin yapıldığı partiye, güvenlik birimlerinin baskın yaptığını yazdı. Haberde başkent Tahran yakınlarında yapılan bahçe partisinde bulunan 60 genç erkek ve kadının tutukladığı bildirildi. Tutuklananlar arasında İranlı bir futbolcunun da bulunduğunu kaydedildi. 2008 yılından bu yana "ahlak dışı" olarak nitelenen bu tarz etkinliklere izin verilmiyor.

Dışişleri'nden Kosova kararına destek
Türkiye, Uluslararası Adalet Divanı'nın 22 Temmuz'da Kosova hakkında yayınladığı istişari görüşe dair kararın, 9 Eylül'de BM Genel Kurulu'nda oydaşmayla kabul edilmesini memnuniyetle karşıladı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, Priştine ve Belgrad arasında başlayacak bir diyaloğun, Balkanlarda barış, istikrar ve refahın pekiştirilmesine yönelik Türkiye'nin temel önceliğini destekleyeceğini belirtti. Türkiye'nin Kosova'nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden olduğunu hatırlatan Ünal, Kosova'nın AB ve Atlantik kurumlarıyla bütünleşmesini desteklediğini söyledi.