"İngiltere 3'ncü dünya ülkesi gibi" krizi

Papa 16'ıncı Benediktus'un üst düzey danışmanlarından biri "Heathrow Havaalanına inmek, 'üçüncü dünya ülkesi'ne inmek gibiydi" demesinin ardından, Papa'ya gezide eşlik edecek heyetten son dakikada çıkarıldı.

Perşembe 16.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 16.09.2010 12:27
ABONE OL
BBC'nin haberine göre, İngiltere 28 yıl aradan sonra gerçekleştirilecek ilk Papa ziyareti için hazırlıklarını tamamlarken, bugün başlayacak ziyaret öncesi, Papa'ya eşlik edecek Kardinalin İngiltere'yi "üçüncü dünya ülkesi gibi" diye nitelemesi krize neden oldu. Alman asıllı 77 yaşındaki Kardinal Walter Kasper, Papa'nın heyetinden son dakikada çıkarıldı.

Vatikan bu değişikliği "sağlık gerekçesine" bağladı ancak gerçek sebebin Kardinal Kasper'ın Alman Focus dergisinde yayınlanan sözleri olduğu belirtiliyor. Dergide, "İngiltere'nin agresif bir ateizmin tehdidi altında olduğunu" iddia eden Kardinal, Papa'nın ziyaretinde birçok grubun da protestolara hazırlandığı sorulduğunda, "İngiltere'de her milletten insan var. Heathrow Havaalanına inen biri etrafındaki insanların yüzlerine baktığında kendini üçüncü dünya ülkesinde sanabilir" cevabı vermişti.

İngiltere ve Galler'deki Katolik yetkililer, "Kardinalin görüşleri Vatikan'ın görüşleri değil. Kişisel yorumlar." diyerek mesafe koydular.

Papa ziyaretine Edinburgh'ta Kraliçe 2. Elizabeth ile görüşerek başlayacak. Üstü açık bir arabayla kendisini görmek için toplanması beklenen on binlerce kişiyi selamlayacak olan Papa, Glasgow'da da açık havada ayin düzenleyecek.

Anketlere göre, İngilizlerin dörtte biri Papa'nın ziyaretini memnuniyetle karşılarken, yüzde 10'u karşı çıkıyor. Papa'nın ziyareti üçte ikilik kesimin ise umurunda bile değil.