Haber turu!!!

Pazar 19.09.2010
ABONE OL
Anketler merkez sağı gösteriyor
İSVEÇ'TE bugün yapılacak seçimin galibinin, iktidardaki merkez sağ blok olması bekleniyor. Sifo kamuoyu yoklama şirketinin yaptığı ankete göre, Muhafazakar Parti Genel Başkanı Fredrik Reinfeldt başkanlığındaki koalisyon hükümetini oluşturan partiler, 349 sandalyeli parlamentoda 183 milletvekilliğini kazanacak. Muhalefetteki Kızıl-Yeşil blok da 166 milletvekili çıkaracak. Demokrat Parti parlamentoya girerse, iktidar çoğunluğu kaybedebilir. Synovate şirketi anketine göreyse, Reinfeldt'in ittifakı bir milletvekili ile de olsa parlamentoda çoğunluğu sağlayacak.

Şam'a beş yılda beş ziyaret
İRAN Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, dün Şam'a iki saatlik bir ziyarette bulunarak Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile bir araya geldi. Ahmedinecad, beş yıl içindeki beşinci ziyaretinde, Esad ile başta petrol, doğalgaz ve turizm alanları olmak üzere ikili ilişkilerin geliştirilmesi konularını görüştü. Diğer yandan Ahmedinecad, ABD'li Sarah Shourd'un serbest bırakılmasının ardından, ABD'nin elindeki İranlı rehinelerin serbest bırakılması gerektiğini dile getirdi.

Selanik'te ikinci saldırı
YUNANİSTAN'IN Selanik kentindeki Türk Başkonsolosluğu'na yine molotofkokteylli saldırı düzenlendi. Önceki gece kimliği belirlenemeyen kişiler, konsolosluk binasının önündeki koruma polislerine molotofkokteyli attı. Polis kulübesinde çıkan yangın itfaiye tarafından söndürüldü. Konsolosluk binasında hasar meydana gelmedi. Selanik Başkonsolosluğu'na 12 Ağustos'ta da kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından molotofkokteyli atılmıştı.

En büyük kanlı elmas vurgunu
İNGİLİZ Daily Mail gazetesi, Zimbabwe Cumhurbaşkanı Robert Mugabe'nin Çin ile işbirliği yaparak 800 milyar sterlinlik (bin 840 trilyon TL) kanlı elmas operasyonuna imza attığını iddia etti. Ordunun kontrolündeki Marange elmas alanlarından Çin'e onlarca uçak havalandığını yazan gazete, Çin Kızıl Ordusu ve Mugabe ortak operasyonuyla elmasların bulunduğu alanların talan edildiğini ileri sürdü. Gazete Zimbabwe askerlerinin Çinlilerden öğrendikleri işkence yöntemlerini gizli operasyondan haberi olan insanlar üzerinde uyguladıklarını, yüzlerce insanın öldürüldüğünü, kadın ve çocuklara tecavüz edildiğini, köpeklerin insanlara saldırmak üzere eğitildiğini yazdı.