Çocuklar sıtmanın pençesinde

Selin vurduğu Pakistan, şimdi de sıtma tehdidi altında. Açlığın yanı sıra hastalıklarla boğuşan çocukların hali, içler acısı...

Pazar 19.09.2010
Son Güncelleme: Pazar 19.09.2010
ABONE OL
Pakistan'ı vuran sel felaketi ardında binlerce hasta bırakırken hastaların çoğunluğunu çocuklar oluşturuyor. 2 milyon çocuğun sıtma tehdidi altında olduğunu açıklayan Merlin Uluslararası Sağlık ve Yardım Örgütü, önlem alınmazsa sıtmanın önümüzdeki aylarda öldürücü boyutlara varabileceği yönünde uyardı. Günün her saati dışarıda olan çocuklar, çevrede oluşan bataklık ve pislik nedeniyle üreyen sinekler arasında yaşıyor. İşte bu çocuklardan ikisi de Teskina ile Mahmut. Multan yakınındaki Muzaffargah'da rastladığımız görüntüler içler acısı. Fotoğraf çekerken objektifime sedirin üzerinde uyumaya çalışan bir çocuk takıldı. Ama sinekler bir türlü miniğe rahat vermiyordu.

'EVLADIM ERİYOR'
Biraz daha dikkatli bakınca çocuğun gözlerindeki sinekleri gördüm. Gözleri şişmiş yara içinde sinekler gözlerinin etrafında bir inip bir kalkıyordu. Elimle kovalıyorum, kaçışıyorlar ama bir süre sonra yine geliyorlar. Çocuk elini gözüne doğru götürüyor ve ardından dayanamayarak ağlamaya başlıyor. Annesi geliyor. Kucağına alıyor. Adı Teskina. Önümdeki içler acısı manzaranın ağır yükü içimi burkuyor. Çünkü gözlerinin içine kadar sineklerin dolduğu Teskina açlıkla boğuşuyor. Annesinin memesine doğru uzanıyor. Ama annesi günlerdir yarı aç yarı tok yaşamaya çalıştığı için ona verecek tek damla sütü yok. Çocuğu ağlamasın diye kucağında sallayıp oyalıyor. Çocuk da anne de aç, bitap... Güney Pencap'ta Bukuala köyünde rastladığımız Zişan ailesinin en küçüğü 6 yaşındaki Mahmut Zişan da sıtmanın pençesine düşen çocuklardan biri. Anne Selma Zişan, çocuğunun sıtmaya yakalandığını belirterek, "Tek yapabildiğim çocuğumun başını okşamak. Kendimi çok aciz hissediyorum. Evladım gözlerimin önünde eriyor" diyor.

Rekor yardım talebi

Birleşmiş Milletler, yaklaşık 21 milyon kişinin sel felaketinden etkilendiği Pakistan'a yardım için üye ülkelerden 2 milyar dolarlık yardım istedi. BM'nin bugüne kadar bir felaket için üye ülkelerden istediği en büyük rakam olan 2 milyar doların, bundan sonraki 12 ay içinde felaketten zarar gören 14 milyon kişinin ihtiyaçlarını karşılamada ve tarım, eğitim, sağlık ve toplumsal projelerde kullanılacağı bildirildi. Pakistan'ın tanınmış ekonomistlerinden Ekber Zaidi ise sel felaketinin yaralarının sarılabilmesı için ülkede acilen vergi reformuna gidilmesi gerektiğini kaydetti.