Körfez'de Tahran'a karşı dev silah alımı

İngiliz Financial Times, ABD'nin S. Arabistan, Kuveyt, Umman ve BAE'ye 123 milyar dolarlık silah satmaya hazırlandığını yazdı

Çarşamba 22.09.2010
Son Güncelleme: Çarşamba 22.09.2010
ABONE OL
İngiliz Financial Times (FT) gazetesi, Körfez bölgesindeki Arap ülkelerinin, 123 milyar dolarlık silah alımıyla, tarihindeki en büyük silah tedariki hamlesini yaptığı yazdı. Gazete dünkü manşetinde yer verdiği, Rhoula Khalaf ve James Drummond imzalı haberde, "Arap ülkelerinin, özellikle İran'ın nükleer amaçlarına karşı konumlarını güçlendirmek için bu alımlara yöneldiğini" kaydetti. ABD'den sağlanacak bu alımlar için, Suudi Arabistan'ın 67.78 milyar dolarla ilk sırada yer aldığını belirten gazete, Riyad yönetiminin, ABD ile tarihinin en büyük silah alım anlaşmasını yapmaya hazırlandığını yazdı. Habere göre, Suudi Arabistan 85 yeni F-15 jeti, Umman 18 yeni F-16 jeti ve Kuveyt 39 yeni F-18 jeti alacak. Gazete dört yılda, Suudi Arabistan, Umman, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Amerikan silah alımlarının 122.88 milyar doları bulacağını kaydetti.

ÖN KOŞULSUZ GÖRÜŞME
Öte yandan İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest, nükleer faaliyetleriyle ilgili, BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya'dan oluşan "5 artı 1" ülkeleriyle görüşmeye hazır olduklarını bildirdi. Diğer taraftan Rusya'nın Suriye'ye gemilere karşı seyir füzesi satışıyla ilgili olarak ABD Savunma Bakanı Robert Gates, İsrail'in kaygılarını paylaştıklarını söyledi. Bu arada İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Hasan Firuzabadi, olası bir ABD ve İsrail saldırısının "delilik" olacağını belirtti. İsrail istihbaratına yakınlığıyla bilinen DEBKAFile sitesi Hizbullah'ın Lübnan'da İran ve Suriye desteğiyle darbe planladığını iddia etti.