Titanik ile ilgili şok iddia!

Perşembe 23.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 23.09.2010 14:03
ABONE OL
Çok hızlı seyrettiği ve bu yüzden karşısına çıkan buzdağına çarpmaktan kurtulamadığı için battığı düşünülen ve 1912 yılında yüzlerce insana mezar olan Titanik'in batış nedeni hakkında yeni bir iddia ortaya atıldı.

Titanik'ten sağ kurtulan İkinci Subay Charles Lightoller'ın torunu Louise Patten'ın yazdığı kitap, Titanik'in çok hızlı olmasından değil ancak basit bir dümencinin hatasından battığını öne sürüyor. Buzdağını fark eden dümencinin geminin yönünü değiştirmesi için bolca vakti bulunuyordu. Ancak o panikledi ve gemiyi yanlış yöne, buzdağının üzerine yönlendirdi.Gemiyi kurtardıklarını düşünen Titanik mürettebatı, buzdağının üzerine doğru yol amaya devam ettiklerini fark ettiklerinde artık iş işten geçmişti.

*FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

Kazanın yaşanmasından neredeyse 100 yıl sonra ortaya atılan iddia, faciadan kurtulan en üst düzey yetkilinin ailesinin itirafıyla geldi. Titanik'in ikinci kaptanı Charles Lightoller'ın ailesi, Lightoller'ın mürettebatın yaptığı hatayı ABD ve İngiltere'de çıktığı mahkemelerde sakladığını belirtti. Bunun nedeni ise Lightoller'ın şirketini iflastan, meslektaşlarını ise kovulmaktan korumak istemesiydi.

Titanic 1912 yılında İngiltere'nin liman kenti Southampton'dan New York'a giderken Atlantik Okyanusu'nda batmıştı.