Tek yol diyalog

Cumhurbaşkanı Gül, BM Genel Kurulu'nda nükleer sorunlardan barışa uzanan çeşitli konularda görüşlerini anlattı. İran meselesine değinen Gül, Türkiye'nin devrede olmayı sürdüreceği bu sorunda diyalogun tek alternatif olduğunu söyledi

Cuma 24.09.2010
Son Güncelleme: Cuma 24.09.2010
ABONE OL
BM nin 65'inci Genel Kurul toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İran'ın nükleer sorununa diplomasiyle çözüm bulunması için Türkiye'nin devrede olmayı sürdüreceğini belirtip, "Bu meselede diplomatik yollardan başka alternatif bulunmadığını" ifade etti.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN!

Gül, İsrail'i Mavi Marmara operasyonu nedeniyle dünyaya şikayet ettiği konuşmasında, Orta Doğu'nun kitle imha silahlarından arındırılması çağrısında bulundu. İşte Gül'ün 8'nci sırada yaptığı konuşmada dünyaya verdiği mesajlar:
BARIŞ: Bizim açımızdan her zaman yüksek öncelik taşıyan bir konu olan barışı koruma ve barışın inşasıdır. Konsey'de cereyan eden görüşmelerde ilerleme sağlanması amacıyla çaba gösterdik.
TERÖR: Samimi, etkin, uyumlu ve somut uluslararası işbirliği olmaksızın terörizmle başa çıkılamaz. Tüm terör örgütleriyle aynı şekilde savaşmadığımız sürece, terörizme karşı mücadelemizin başarısızlığa mahkûm olduğunu hatırlatmak isterim.
NÜKLEER SİLAH: En hassas bölgelerin merkezindeki bazı ülkelerde nükleer silahların fiilen mevcut olduğu gerçeği göz ardı edildiği sürece, küresel düzeyde inandırıcı bir yayılmanın önlenmesi rejiminin oluşturulması mümkün olamayacaktır. Bu bağlamda, tüm üye devletlere, , "Orta Doğu'da Kitle İmha Silahlarından (KİS) Arındırılmış Bölge" oluşturulması yönündeki çabaların yoğunlaştırılması çağrısında bulunmak istiyorum.
EKONOMİK KRİZ: G-20 bünyesinde küresel büyümeyi tesis etmeye ve finansal uygulamaları düzene sokmaya yönelik çabaları destekliyoruz.

KONSEY'E BAŞKANLIK ETTİ
Cumhurbaşkanı Gül, BM Güvenlik Konseyi'nde başkanlık ettiği "Barışı Koruma, Barışı İnşa" konulu zirve toplantısında, "son derece verimli ve yararlı bir görüş alışverişi olduğuna inandığını söyledi. Gül, "Türkiye bu tarihi zirveyi düzenlemekten ve başkanlık etmekten ayrıcalık duymaktadır" dedi. Gül'ün onur konuğu olduğu Waldorf Astoria Oteli'nde yapılan 2010 Balkan Ülkeleri Zirvesi ise bir ilke sahne oldu. Birbirini tanımayan Yunanistan'ın Dışişleri Bakanı Dimitri Druças ile Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov aynı sahnede buluştu. BM Genel Sekreteri'nin öğle yemeğine katılan Gül, aynı masaya oturduğu Obama'yla yemek öncesinde ayakta bir süre sohbet etti.