İşçi Partisi yeni liderini seçti

İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin yeni lideri Ed Miliband oldu.

Cumartesi 25.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 25.09.2010 21:08
ABONE OL
Partinin İngiltere'nin Manchester şehrinde yapılan yıllık kongresinde, İşçi Partili milletvekillerinin ve delegelerin oylarıyla daha önce posta yoluyla yapılan seçimin sonuçları açıklandı. Sonuçlara göre, David Miliband'in kardeşi olan 40 yaşındaki Ed Miliband dördüncü turda oyların yüzde 50,6'sını alarak, genel başkanlığa seçildi.

Yeni liderlik için Ed Miliband'le beraber ağabeyi David Miliband de favori olarak gösteriliyordu. İki kardeş arasında başa baş geçen yarışta, David Miliband oyların yüzde 49,4'ünü alabildi. Seçilmesinin ardından bir konuşma yapan Ed Miliband, ağabeyi David Miliband ve parti yetkililerine teşekkür etti ve İşçi Partisinin tekrar güçlü bir parti olacağı sözünü verdi.

13 yıl aradan sonra İngiltere'de geçen Mayıs ayında yapılan genel seçim sonucu muhalefet partisi olan İşçi Partisi'nin genel başkanlık koltuğu yaklaşık 5 aydır boştu. Eski Başbakan Gordon Brown 10 Mayıs'ta parti liderliğinden ayrılmıştı. Brown da kongreye katılarak, kısa bir konuşma yaptı.

Brown ailesine, parti yetkililerine, partinin seçmenlerine, basına ve selefi Tony Blair'e teşekkür ederek konuşmasına başladı ve İşçi Partisinin İngiltere'nin tek yenilikçi ve ilerici partisi olduğunu savundu. Brown İşçi Partisinde ''birbirini suçlama oyununun geride bırakılması'' ve geleceğe bakılması gerektiğini ifade etti. İngiltere'nin eski Başbakanı ayrıca, İşçi Partisine desteğinin her zaman süreceğini kaydetti.

ED MILIBAND SENDİKALARIN DESTEĞİNİ ALDI

Yeni genel başkanlık için beş aday yarıştı. Gölge Enerji Bakanı Ed Miliband'in yanı sıra, ağabeyi ve Gölge Dışişleri Bakanı David Miliband, bir önceki Başbakan Gordon Brown'un ekonomi danışmanı Ed Balls, gölge Sağlık Bakanı Andy Burnham ve tek kadın aday olan, partinin üyesi Diane Abbott da adaylar arasındaydı.

Gözlemciler, lider adaylarının açıklanmasının ardından, en şanslı adayın David Miliband olduğunu ancak kardeşi Ed Miliband'in onu zorlayabileceğini söylüyordu.

Ed Miliband, İşçi Partisi'nin yenilenmesi gerektiğini savunuyor ve partinin sol kanadına daha yakın duruyor. Sendikaların desteğini alan Ed Miliband ayrıca, partisini bir sonraki seçimde iktidara taşıma sözü veriyor.

İşçi Partisi'nin gölge kabinesinin gelecek hafta belli olması beklenirken, ağabey David Miliband İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye genel başkanlık sonucundan önce yaptığı açıklamada, liderlik yarışını kaybetmesi halinde siyaseti bırakmayacağını söylemişti.

''PARTİYİ BİRLEŞTİRMEK VE İLERİYE GÖTÜRMEK İSTİYORUM''

İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin yeni Genel Başkanı Ed Miliband, partisini birleştirmek ve ileriye götürmek istediğini söyledi.

İşçi Partisinin bugün İngiltere'nin Manchester şehrinde yapılan kongresinde yeni lideri açıklandı. Oyların yüzde 50'sinden fazlasını alarak, ağabeyi David Miliband ile birlikte dört adayı yenilgiye uğratan Ed Miliband seçilmesinin ardından yaptığı konuşmada, selefleri Gordon Brown ve Tony Blair'e teşekkür etti. Miliband, ''Geçen Mayıs ayındaki genel seçimi çok kötü kaybettik. Ülkeme mesajım şu; güven kaybettik ve değişmemiz gerektiğini biliyorum'' diye konuştu. Ed Miliband ayrıca, yeni bir neslin artık İşçi Partisini devraldığını söyledi.

Ünlü Marksist teorisyen Ralph Miliband'in oğlu ve eski Dışişleri Bakanı David Miliband'in kardeşi olan Edward Samuel Miliband, 1969 yılında Londra'da doğdu. Miliband, parlamentoya 2005 yılında İşçi Partisinden, Kuzey Doncaster bölgesinden seçildi. İngiltere'de bir önceki İşçi Partisi hükümeti döneminde kabinede yer alan ve Enerji Bakanlığı görevinde bulunan Ed Miliband, Oxford Üniversitesi mezunu.

Ed Miliband liderlik görevini, Gordon Brown'un ardından İşçi Partisi genel başkanlığı görevini yaklaşık 5 aydır vekaleten yürüten Harriet Harman'dan devralmış oldu. Ağabeyi David Miliband parlamentonun desteğini alsa da, Ed Miliband sendikaların desteğini arkasına alarak, kardeşinin oylarını geride bıraktı ve genel başkanlığa seçildi. Partinin milletvekilleri, delegeler ve sendikalar yeni genel başkanı belirlemek için oylarını posta yoluyla kullandı.