Yeni barış konsepti

BM Güvenlik Konseyi, Türkiye'nin çağrısıyla 18 yıl aradan sonra barış değerlendirmesini güncelledi. Cumhurbaşkanı Gül'ün başkanlık ettiği toplantıda uzlaşma için önleyici diplomasinin şart olduğu vurgulandı

Cumartesi 25.09.2010
ABONE OL
Birleşmiş Milletler'de (BM) son olarak 1992'de ele alınan kapsamlı barış değerlendirmesi Güvenlik Konseyi dönem başkanlığını yürüten Türkiye'nin çağrısıyla güncellendi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlık ettiği Güvenlik Konseyi'nde barışçıl çözüm için önleyici diplomasinin sonuna kadar denenmesi kararlaştırıldı. Gül'ün tokmak vurarak açılışını yaptığı Güvenlik Konseyi'ne üyeler Cumhurbaşkanı, Başbakan veya Dışişleri Bakanı düzeyinde katıldı. Oturumda ABD'yi Dışişleri Bakanı Hillary Clinton temsil etti. Açılış konuşmasını İngilizce yapan Cumhurbaşkarı Gül, Türkiye'nin bu çabasında önleyici diplomasi, ara buluculuk, barışı koruma ve barışı tesis gibi çok çeşitli araçları kullandığını hatırlattı. Gül, artan arabuluculuk rolünü şöyle açıkladı: "Biz, önleyici diplomatik girişimleri mevcut ve potansiyel sorunların çözümü bakımından en etkin ve düşük maliyetli yöntem olarak görmekteyiz."

DEMOKRASİYE VURGU
"Güvenlik ve kalkınma veya insan hakları, demokrasi ve güvenlik arasındaki önemli bağlantılar dikkate alınmalıdır" diyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Sürdürülebilir barış ve güvenlik için ihtilafların kökünde yatan nedenler tespit edilmeli ve bunların üzerine gidilmelidir" saptamasında bulundu. Hazırlıkları aylar önce başlayan ve uzlaşmayla kabul edilen "Başkanlık Açıklaması" oybirliğiyle kabul edildi. Güncellenen barış konseptinde şu başlıklar yer aldı:
Anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözümü esastır.
Önleyici diplomasinin, kriz yönetimi ve ihtilafların çözümünde etkin ve düşük maliyetli bir yoldur.
Üye ülkelerin, Birleşmiş Milletler'in, bölgesel ve alt-bölgesel örgütlerin önleyici yeteneklerinin artırılmasına önemlidir.
Erken uyarı ve değerlendirme, arabuluculuk ve zamanlı tepki verebilme yeteneklerinin geliştirilmesi ve aktörler arasında eşgüdüm tesis edilmesi önemlidir.