Barışı kurtarmak için ABD devrede

İsrail'in Batı Şeria'da inşaatlara başlamasıyla tehlikeye giren müzakerelerin sürmesi için ABD Başkanı Obama, özel temsilcisini apar topar bölgeye gönderdi. Temsilci Mitchell'in Tel Aviv'e bazı garantiler vererek inşaat yasağını uzatmasını isteyeceği belirtiliyor

Çarşamba 29.09.2010
Son Güncelleme: Çarşamba 29.09.2010
ABONE OL
Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerinde inşaat tartışmaları dolayısıyla gerilen İsrail ve Filistin barış görüşmelerinin devamını sağlamak üzere ABD'nin Ortadoğu Özel Temsilcisi George Mitchell devreye girdi. Dün bölgeye giden Mitchell'in İsrail ve Filistin taraflarıyla bir araya gelerek iki yıl aradan sonra 2 Eylül'de başlayan barış görüşmelerinin çökmesini engellemeye çalışacağı belirtildi. İsrail basınında, Mitchell'in Tel Aviv'e bazı garantiler vererek inşaat yasağının uzatılmasını isteyeceği belirtildi. Haaretz gazetesi, barış için bir iklim oluşturamamakla suçladığı Başbakan Benyamin Netanyahu'nun, Mitchell'in yapacağı teklifi kabul etmesinin beklenmediğini yazdı.

ABBAS İTİDALİNİ KORUYOR
İsrail'deki ana muhalefet partisi Kadima'nın lideri Tzipi Livni ise, Netanyahu'ya "Barış görüşmelerinin çökmesine izin verme" çağrısında bulundu. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise dün Europe-1 radyo kanalına, barış görüşmeleri sürdüğü sürece, İsrail'in Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim birimleri inşaatlarının askıya alınmasıyla ilgili moratoryumu devam ettirmesini istedi. Abbas, "İsrail ve Filistin'in barış yolunda ortaya çıkan tarihi fırsatı kaçırmalarından korktuğunu'' ifade etti.

'GÖRÜNTÜLERİ GİZLİYOR'
Öte yandan, Birleşmiş Milletler uzmanları, İsrail'in 31 Mayıs'ta Mavi Marmara gemisine düzenlediği baskın sırasında 10'dan fazla yolcudan elde ettiği görüntüleri sakladığını belirtti. Bu arada, İngiltere'de geçen haftasonu muhalefetteki İşçi Partisi genel başkanlığına seçilen Ed Miliband, dün yaptığı açıklamada, "İsrail'in Gazze filosuna saldırısı yanlıştı" dedi.

İSRAİL, YAHUDİ YARDIM GEMİSİNE EL KOYDU
İsrail donanması, 10 yolcusunun tamamı İsrail ve diğer ülkelerdeki Yahudilerden oluşan, Gazze ablukasını kırmak üzere yola çıkan İrene adlı tekneyi ele geçirdi. İsrail ordu sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, tekne yolcularıyla birlikte Aşdod Limanı'na doğru götürüldü. Açıklamada, donanma güçlerinin tekneye çıkmadan önce kaptanı iki kez uyardıkları, ancak kaptan ve yolcularının bu uyarıları dinlemedikleri kaydedildi. Açıklamada, "Gemide bir direnişle karşılaşılmadığı ve herhangi bir olay meydana gelmediği" belirtildi.

"VİVA PALESTİNA!" İSTANBUL'DA
İngiltere'nin başkenti Londra'dan yola çıkan ve Gazze'ye yardım taşıyan konvoy "Viva Palestina" konvoyu İstanbul'a geldi. Konvoya katılan İngiliz parlamenter George Galloway ve birçok aktivist Feshane'de İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı'nın (İHH) organize ettiği programda buluştu. Konvoya öncülük eden Galloway, Mavi Marmara gemisini de ziyaret edeceklerini belirtti. Gailoway, "Çünkü Mavi Marmara tarihi gerçekten değiştirdi" dedi.