I. Dünya Savaşı Pazar günü sona eriyor

Silahların sustuğu 92 yılın ardından, Birinci Dünya Savaşı resmi olarak Pazar günü, Almanya’nın kalan son savaş tazminatını da ödemesiyle sona erecek.

Çarşamba 29.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 29.09.2010 12:01
ABONE OL
Silahların sustuğu 92 yılın ardından, Birinci Dünya Savaşı resmi olarak Pazar günü, Almanya'nın kalan son savaş tazminatını da ödemesiyle sona erecek.

İngiliz Telegraph gazetesinin haberine göre, Almanya'nın ödeyeceği 59.5 milyon sterlinlik son savaş tazminatı faturası, Birinci Dünya Savaşı için ödenmiş son bedel olacak.

Almanya, 1919 yılında imzalanan Versailles (Versay) Antlaşması kapsamında, yaklaşık 10 milyon askerin hayatını kaybettiği savaşın harap ettiği Belçika ve Fransa başta olmak üzere ittifak güçlerine tazminat ödemeye mahkum edilmişti.

İlk olarak 226 milyar Reichsmark olarak belirlenen tazminat, bugün 22 milyar sterline denk gelen 132 milyar Reichsmark'a indirilmişti.

Eğer Adolf Hitler kurallara uyup ödemeleri yapsaydı tazminat çoktan ödenmiş olacaktı.

Almanların ağır tazminat ödemeye mahum bırakılması, büyük ekonomik çöküntü yaşayan ülkenin aşağılanmasına ve milliyetçi öfkenin artmasına neden olan etkenlerden biriydi. Almanya'nın ödediği tazminat, Versailles Antlaşması kapsamında emekli sandıkları, tahvil sahibi şirketlere ve şahıslara aktarılıyor.

Almanya'nın en çok satan gazetesi Bild, ödenecek son savaş tazminatını, "Pazar günü Birinci Dünya Savaşı'ndan kalan son fatura ödenecek ve nihayetinde Almanya için savaş bitecek" şeklinde duyurdu.