Motosikletli eylem Karzai'yi ağlattı

Gazne vali yardımcısı, oğlu ve üç korumasının hayatına mal olan Taliban suikastını gözyaşlarıyla kınayan Afgan lideri, "Evlatlarımız bombalar yüzünden okula gidemiyor" diyerek duygularını dile getirdi

Çarşamba 29.09.2010
Son Güncelleme: Çarşamba 29.09.2010
ABONE OL
Afganistan'ın Gazne vilayetinde dün sabah düzenlenen intihar saldırısında, vilayetin vali yardımcısı Kazım Allayar'ın öldüğü bildirildi. Motosikletli bir saldırgan tarafından gerçekleştirilen suikastta, Allayar'ın oğlu, şoförü ve 3 koruması hayatını kaybetti, 12 kişi de yaralandı. Vali yardımcılığı görevini 7 yıldan fazla bir süredir yürüten Allayar, 2 ay önce Gazne kentinde düzenlenen bombalı bir saldırıdan kurtulmuştu. Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ise saldırıyı kınamak için yaptığı açıklama sırasında konuşması sırasında gözyaşlarına hakim olamadı. Karzai, "Evlatlarımız bombalar ve suikastlar yüzünden okula gidemiyor. Öğretmenlerimiz, çatışmalar ve suikast tehditleri yüzünden okula gidemiyor" dedi.

YÜKSEK BARIŞ KONSEYİ

Diğer yandan Karzai, Taliban liderleriyle barış müzakereleri yapmak üzere bir Yüksek Barış Konseyi kurulduğunu açıkladı. 65 kişilik Konsey'de milletvekilleri, eski Taliban ve Hizb-i İslami üyeleri ile aşiret reisleri yer alıyor. Karzai, Taliban militanları seslenerek, "Hemşehrilerim, başkalarının çıkarı için kendi toprağınıza zarar vermeyin'' diye konuştu.