Wikileaks depreminde 7. gün

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazar 05.12.2010 ABONE OL
"TÜRKİYE'NİN PERFORMANSI YÜKSELMİŞ": Yunan basınında yorumcular, "Türkiye ile ilgili binlerce belge bile tek başına ABD'lilerin komşuya olan ilgisi ile Türkiye'nin yükselen performansını gösteriyor" görüşünde birleşti.
İKLİM ZİRVESİ ZAMANLAMASI: Meksika'da dün Dünya İklim Zirvesi başlarken Wikileaks, Kopenhag'daki BM İklim Zirvesi'yle ilgili gizli belgeleri yayınladı. Belgelere göre ABD, anlaşma istediği gibi olsun diye pek çok ülkeye şantaj yapmış.
YEMEN'DEN KOLAYLIK: Yemen'in, El Kaide hedeflerine saldırılar düzenlemeleri için ABD güçlerine açık geçit verdiği iddia edildi. Saldırıların Amerikangüçlerinin desteğiyle Yemen silahlı kuvvetlerinin işi olduğu konusunda, Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih, "Halka yalan söyledim" dedi.
"ABD YANLISI POLİTİKA İZLERİZ": Belgelerde şimdi hükümette olan, o dönemde ise muhalefette bulunan İngiliz Muhafazakar Partisi'nin, iktidara gelirlerse ABD yanlısı bir politika izleyecekleri vaadinde bulundukları görülüyor.
ÖĞRENCİLERE 'İŞ BULAMAZSINIZ' UYARISI: Suudi Arabistan ve Çin'den gelen yasaklamaların ardından, Columbia Üniversitesi öğrencilerine Wikileaks belgelerini twitter ya da facebook'ta yayınlamaları halinde iş bulmalarına engel olabileceği uyarısı geldi.
PAYPAL'DAN WIKILEAKS'E İPTAL: İnternet üzerinden ödeme kolaylığı sağlayan aracı şirket PayPal, Wikileaks sitesine bağış yapmak isteyenlerin para transferlerini gerçekleştirmeyeceklerini açıkladı. İsviçre'den sonra Fransa da Wikileaks'i bloke edince siteye Danimarka, Finlandiya ve Hollanda kucak açtı.
KARZAİ BELGERE İNANMIYOR: Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Wikileaks internet sitesinin yayımladığı belgelerin doğruluğundan "çok şüpheli olduğunu" söyledi.
ABD ASKERLERİNE "WIKILEAKS'E GİRMEYİN" UYARISI: Irak'ta görev yapan ve Wikileaks'in yayımladığı belgeleri okumaya çalışan ABD'li askerler, Wikileaks'in internet sitesine girmeden önce "Kuralları ihlal etmek üzeresiniz" yazan bir uyarı sayfasıyla karşılaşıyor.
"WIKILEAKS'TEN NE ÖĞRENDİK?" Independent gazetesine göre belgelerden esas olarak, "İran'dan herkesin korktuğu, Avrupalı politikacıların aynı prototipe sahip olduğu ve Netanyahu'nun o kadar da kötü olmadığı" öğrenildi.
"ASSANGE HAFTAYA TUTUKLANABİLİR": Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'nin, gelecek hafta tutuklanabileceği belirtildi.
"SORUMLUSU BİZ DEĞİ- LİZ": ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, Wikileaks belgelerinin sızdırılmasından ABD'nin sorumlu olabileceğine ilişkin yorumları reddetti.
LİBYA İLE ABD ARASINDA NÜKLEER GERGİNLİK: Belgelerde, Libya'nın nükleer silah programını tasfiyesi sırasında, Washington ile ilişkilerin iyileşme hızının yavaşlığını protesto için, geçen yıl yüksek derecede zenginleştirilmiş uranyumun son partisini teslim etmeyi reddettiği yazıyor.
ÇİN'DEN ÖRTBAS: Belgeler için önce 'saçma' diyen Çin, "utandırıcı ve zorda bırakıcı" bilgiler nedeniyle Wikileaks ile ilgili haberleri engellemeye çalıştığı belirtiliyor.

BUGÜN NELER OLDU