Arnavutluk'a Türkiye'den sel yardımı

Arnavutluk, Sırbistan, Bosna, Yunanistan ve Kolombiya'yı sel vurdu. Türkiye'den Arnavutluk'a askeri helikopter gönderildi

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazartesi 06.12.2010 ABONE OL
Arnavutluk'ta şiddetli yağışlardan zarar gören 12 bin kişi güvenli bölgelere taşındı. Su baskınları nedeniyle birçok bölgede toprak kaymaları meydana gelirken, 2 bin 500 ev ile 13 bin 900 dönüm alan sular altında kaldı. Hükümet yetkilileri olağanüstü halin sürdüğünü belirtti. Sular altındaki 4-5 şehrin tahliyesi için Türkiye'den talep edilen helikopterler de Arnavutluk'a ulaştı. Genelkurmay Başkanlığı'na ait, biri arama kurtarma imkânına sahip 3 adet S-70 Sikorsky helikopteri sabaha karşı bölgeye vardı. Bosna'yı Sırbistan'dan ayıran Drina nehrinin taşması nedeniyle de 2 bin kişi botlarla evlerinden tahliye edildi.

YUNANİSTAN'DA SINIR KAPANDI

Yunanistan'ın kuzeybatısında bir haftadır etkili olan aşırı yağışlar nedeniyle köyler su altında kaldı. Kuzeyde bulunan Ioannini'de yağışlar nedeniyle iki köye ulaşım kesildi. Yunanistan ve Bulgaristan arasındaki Koulata-Promahon sınırı yağış yüzünden kapandı. Makedonya'da ise Vardar nehri taştı, çok sayıda ev sular altında kaldı. Kalkandelen'in Yegunovsa bölgesiyle Köprülü ve Koçana kentleri sele teslim olurken, Türklerin yaşadığı Plasniza'nın da kentle bağlantısı kesildi. Güney Amerika ülkesi Kolombiya'da bir haftadır aralıksız devam eden yağışlar nedeniyle 174 kişi öldü. 225 kişinin yaralandığı su baskınlarında 19 kişi de kayıp. Kolombiya Kızıl Haç yetkilisi Cesar Uruena, bin 821 evin kullanılamaz hale geldiğini ve yaklaşık 150 bin kişinin evsiz kaldığını belirtti. Yağışlar özellikle güneydoğu bölgelerinde aralıksız devam ediyor. Öte yandan Polonya'yı etkisi altına alan soğuk hava nedeniyle bugüne kadar 52 kişinin öldüğü açıklandı.

BUGÜN NELER OLDU