İngiltere'de Rus ajan krizi

ABD'deki 'Kızıl Ajan' Anna Chapman skandalına benzer bir olayda İngiltere'de yaşandı.

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazartesi 06.12.2010 12:24 ABONE OL
Daily Telegraph, koalisyon ortağı Liberal Demokratlar'dan Mike Hancock adlı bir milletvekilinin casusluk yaptığı gerekçesiyle Perşembe günü gözaltına alınan Rus danışmanının sınır dışı edileceğini aktarıyor.

Gazeteye göre, İngiliz iç istihbarat servisi MI5, Rusya'da güçlü bağlantıları olan bir işadamının kızı olan Ekaterina Zatuliveter'in İngiltere'nin nükleer sırlarına ulaşmaya çalıştığından şüpheleniyor.

25 yaşındaki Zatuliveter'in danışmanlığını yaptığı milletvekilinin, Meclis Savunma Komisyonu üyesi olduğunu ve İngiltere'nin nükleer silahları ve nükleer denizaltıların üsleriyle ilgili soru önergeleri verdiğine dikkat çekiyor.

Milletvekili Hancock ise danışmanın saklayacak hiçbirşeyi olmadığını, Meclis'te sorduğu sorular ve aldığı yanıtların kamuya açık olduğunu, 1984'ten bu yana yani Zatuliveter doğmadan önce de nükleer konularda sorular sorduğunu söylüyor.

'2018 yenilgisine misilleme'
Rus medyası Zatuliveter'in, Rusya'nın 2018 Dünya Kupası'nın ev sahipliğini kazanmasına misilleme olarak tutuklandığına inanıyor. İngiltere, kupaya ev sahipliği yapabilmek için Rusya'ya karşı verdiği mücadeleyi kaybetmişti.


BUGÜN NELER OLDU