Dünyanın en acı biberi

3 farklı türü karıştırıp, dünyanın en acı biberini üreterek rekorlar kitabına giren İngiliz, "Şu ana kadar sadece iki kişi yiyebildi" dedi

Pazartesi 06.12.2010
Son Güncelleme: Pazartesi 06.12.2010
ABONE OL
İngiltere'de Gerald Fowler, dünyanın en acı biberini üretti. 52 yaşındaki Fowler, "Naga Viper" adını verdiği kırmızı biberi, sahibi olduğu barın arkasındaki küçük serasında üç acı biberi karıştırarak yetiştirdi. Biberin acılık ölçümü ise Warwick Üniversitesi'nde yapıldı. Biberlerin içinde bulunan ve acılığı sağlayan "capsaicin" kimyasalını ölçmeye yarayan Scoville skalasını kullanan uzmanlar, yeni rekoru tescilledi. Buna göre "Naga Viper," 1 milyon 359 bin puan aldı. Bu sonuç, Hindistan'da yetişen ve halen Rekorlar Kitabı'nda bulunan "Bhut Jolokia" biberinden 300 bin puan daha yüksek.

YİYENİN DİLİ UYUŞUYOR

Fowler, 2 bin 500 ile 5 bin arası değer alan sıradan acı biberlerden ortalama 550 kat daha acı "Naga Viper" için "Şu ana kadar sadece iki kişi bitirebildi. Yediğinizde gözlerinizden yaş akmaması, dilinizin uyuşmaması, gırtlağınızın yanmaması ve burnunuzun akmaması imkânsız" dedi.

https://www.sabah.com.tr