Sarı pastayı nasıl ürettiler?

İran'la Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesi 5 ülke ve Almanya arasındaki nükleer müzakereler, İsviçre'nin Cenevre kentinde başladı.

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazartesi 06.12.2010 17:07 ABONE OL
Görüşmelerde İran'ı Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Said Celili, 5+1 ülkelerini ise AB'nin Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton temsil etti.

Bir sene aradan sonra yeniden başlayan müzakereler, Türkiye'nin de büyük çabası sonucu başlatılabildi. Gözlemciler, iki tarafın da politikalarından geri adım atmamasına rağmen diyalog başlatılmasının önemli olduğunu ifade ediyor. Batılı diplomatlar, İran'dan uranyum zenginleştirme faaliyetlerinden vazgeçeceğini taahhüt etmesini istiyor. Tahran yönetimi ise enerji amaçlı nükleer teknoloji elde etme hakkını pazarlık konusu yapmayacağını vurguluyor.

Müzakereler, geçtiğimiz hafta İranlı bir nükleer bilimcinin suikast sonucu hayatını kaybetmesi, bir bilimadamının da yaralanmasının gölgesinde başladı. Said Celili, bu olayın müzakere atmosferine zarar verdiğini belirtirken, Catherine Ashton da saldırıları kınadı.

İRAN, NÜKLEER SARI PASTAYI KENDİ İMKANLARIYLA ÜRETTİ
Bugün Atina ziyaretine başlayan İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, görüşmenin iyi bir havada başlamasının başarıya ulaşması için önemli olduğunu söyledi.

Tahran yönetimi, müzakerelerle eşzamanlı olarak nükleer enerji programı kapsamında ilk kez yerli imkanları ile yerli 'sarı pasta'yı ürettiklerini açıkladı.İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, ilk parti 'sarı pasta'nın Bender Abbas'taki tesislerde üretildiğini bildirdi. Sarı pasta'nın İsfahan'daki nükleer tesislere aktarıldığını kaydeden Salihi, "Nükleer enerjide asıl ihtiyaçları temin konusunda bir diğer adım daha atıldı." dedi.

BUGÜN NELER OLDU