Wikileaks'ten ilk açıklama

İngiltere'de mahkemeye çıkarılan Wikileaks'in sahibi tutuklandı. Assange'ın tutuklu yargılanmasına karar verildi. Assange 14 Aralık'taki duruşmaya kadar tutuklu kalacak.

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 07.12.2010 09:42 ABONE OL
Wikileaks'in sahibi Assange "Hakkımdaki cinsel taciz iddiaları siyasi güdümlü" diyerek kendini savundu.

Bu arada Wikileaks sözcüsü Assange'ın tutuklanmasından sonra ilk açıklamayı yaptı: "Bu tutuklama, basın özgürlüğüne saldırıdır, durmayacağız." dedi.

İsveç, sızan gizli ABD diplomatik yazışmalarını sitesinde yayımlamayı sürdüren Avustralyalı 39 yaşındaki Assange hakkında, ağustos ayında İsveç'e yaptığı ziyaret sırasında 2 İsveçli kadına tecavüz ve cinsel tacizde bulunduğu gerekçesiyle tutuklama emri çıkarmıştı.

Avukatı Mark Stephens, Assange'ın kendi rızasıyla polise gideceğini söylemişti.

Hesaplarına el kondu
BBC'nin haberine göre, İsveç'in çıkardığı tutuklama emrinin dün İngiltere'ye ulaştığı açıklanmıştı. İsviçre de dün Assange'ın banka hesaplarını dondurmuştu.

Wikileaks'ın açıklamasında, bankanın Assange'ın savunma masraflarının karşılancağı bağış hesabını da dondurduğu ve ayrıca şahsi hesabında bulunan 31.000 euroya el koyduğu iddia edildi. Bankadan yapılan açıklamada ise Assange'ın hesabını açarken sunduğu bilgilerin doğru olmadığının anlaşılması üzerine bu kararın alındığı öne sürülmüştü.

Amerikan baskısı
Daha önce Wikileaks'in bağış toplama sistemleri Amerikan hükümetinin talepleri doğrultusunda engellenmişti. Bu kapsamda Amazon ve PayPal isimli şirketler Wikileaks'e yönelik hizmetlerini askıya almışlardı. Wikileaks PayPal tarafından siteye yapılan 60.000 euroya yakın bağışa el konulduğu söylendi. Bu arada İsveç makemesi tarafından yayımlanan, Assange'ın tutuklanma emri bugün İngiltere'ye ulaşmıştı.BUGÜN NELER OLDU