En kibarı Türkiye

ABD gizli belgelerinde komşu ülkelerin Irak'a müdahalesinden yakınan Cumhurbaşkanı Talabani, "Suudiler bu işi parayla, İran hem para hem siyasi nüfuzuyla yaptı. Suriye ise her imkânı kullandı. Bir tek Türkiye, bize kibar davrandı" diyor

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 07.12.2010 ABONE OL
Wikileaks internet sitesinde yayımlanan bazı Amerikan diplomatik belgelerinde, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin, geçen yıl ABD Savunma Bakanı Robert Gates'e tüm komşularının Irak'a karışmasından yakındığı, "Türklerin ise diğer ülkelere göre Irak'a daha kibar davrandığını" söylediği belirtildi. Gates ile 10 Aralık 2009'da yaptığı görüşmede, komşularının içişlerine müdahale ettiğinden yakınan Talabani, Körfez ülkeleri ve Suudi Arabistan'ın bu işi parayla yaptığını, İran'ın hem para, hem de siyasi nüfuzunu, Suriye'nin de her imkanı kullandığını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Talabani, "Türklerin ise diğer ülkelere göre Irak'a daha kibar davrandığını, ancak Türkiye'nin de Irak'ın Türkmen nüfusunu ve Musul'daki Sünnileri etkilemeye çalışmaya devam ettiğini" söyledi. 14 Aralık 2009 tarihli bir belgede ise Talabani, Türkiye ile olan ilişkileri "mükemmel" olarak niteliyor.

KRAL'DAN AĞIR İTHAM

Başka bir belgede de Türkiye'nin hem Bağdat hem de kuzeydeki Kürt yetkililerle iyi ilişkiler kurduğu ve Amerikan askerlerinin 2011 yılı sonunda çekilmesini öngören ABD-Irak güvenlik anlaşmasının sağlanmasına yardımcı olduğu kaydedildi. 24 Eylül 2009 tarihli bir belgeye göre, Irak Başbakanı Nuri El Maliki de Temmuz 2009'da Washington'a yaptığı ziyarette ABD Başkanı Barack Obama'dan Suudi Arabistan'ın Irak'a karışmasını engellemesini istedi. Bir başka belgede de Maliki'nin, Aralık 2009'da ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden Jeffrey Feltman ile yaptığı görüşmede, İranlılara nazaran Suriyelilerden daha çok yakındığı dile getirildi. Belgelerin birinde de Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın 15 Mart 2009'da ABD'ye, Irak Başbakanı Maliki'ye güvenmediğini, Maliki'nin İran ajanı olduğunu söylediği ileri sürüldü. Bir belgede ise İran'ın Irak'taki siyasi gruplara desteğinin yılda 100 milyon dolarla 200 milyon dolar arasında olduğu ifade ediliyor.

TÜRKİYE GERÇEK BİR MÜSLÜMAN DEMOKRASİSİ': Washington Post gazetesi, ABD kriptolarında "yeni" Türkiye'nin oldukça başarılı resmedildiğini belirterek, Türkiye için "Gerçek bir Müslüman demokrasisi" ifadesini kullandı.
'OBAMA İSTİFA ET': Wikileaks kurucusu Julian Assange, bilinmeyen bir yerden ABD Başkanı Barack Obama'nın istifasını istedi.
YENİ BELGE TEHDİDİ: Assange'ın avukatı, sitenin başına kötü birşey gelmesi durumunda daha fazla gizli belge yayımlayabileceğini söyledi.
'ZEHİRLİ DOSYA' MESAJI: Wikileaks sitesi, 250 karakterli şifreli bir dosya yayınladı. Wikileaks engellenir veya Assange yakalanırsa şifre internete verilecek.
355 SİTEYE TEŞEKKÜR: Wikileaks twitter'dan, "Saldırıya uğradık Ama şimdi 355 sitemiz var. Teşekkürler" dedi.
'POLİSE KONUŞACAK': Julian Assange'ın avukatı, müvekkilinin İngiliz polisine konuşacağını söyledi. Görüşme zamanı açıklanmadı.
WIKILEAKS ESPRİSİ: ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, bir resepsiyonda, "En yakınınızdaki internet sitesinde bulacağınızdan emin olduğum bir bilgi notu yazacağım şimdi'' dedi.
'SUUDİLER, TERÖRÜN FİNANSÖRÜ': Belgelerde, "Suudi Arabistan El Kaide, Taliban, Leşker-i Tayyibe ve diğer terörist gruplar için önemli bir mali destek" deniliyor.
EL CEZİRE PAZARLIĞI: Belgelerde, "El Cezire, Katar'ın en saygın diplomatik ve siyasi araçlarından biri'' deniliyor.
HİZBULLAH'I İFŞA: Hizbullah'ın fiber optik ağı konusundaki bilgileri, Lübnanlı bakanlar ABD ve bazı ülkelere iletmiş.
BILDT'E 'KÖPEK' BENZETMESİ: Belgelerde, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt için "Büyük bir köpek tutumunda ancak küçük bir köpek'' deniliyor.
'ÇİN LİDERLERİ PARANOYAK': Belgelerde Çin liderlerine Tayvan ve Tibet konusunda "paranoyak" deniliyor.
DİPLOMATİK ROTASYON: Sızıntılardan sonra ABD, diplomatik personelini değiştiriyor.
ASSANGE BİBLOSU: Yaklaşan yılbaşı öncesinde Julian Assange'ın oyuncak bibloları yok satıyor.
HESABINI KESTİLER:
İsviçre posta idaresi Julian Assange'ın hesabını kapattı.

TALABANİ TÜRKİYE'DE: Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile 17 Mart 2009'da İstanbul'da görüştü.

EL MALİKİ ANKARA'DA: 7 Ağustos 2007'de Türkiye'ye gelen Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından karşılandı.


BUGÜN NELER OLDU