'Köpek balığı saldırıları İsrail'in işi'

Ortadoğu'da her olayın arkasında İsrail'in bulunduğu yönündeki komplo teorilerine Mısır'da bir yenisi daha eklendi.

Salı 07.12.2010 00:00
Son Güncelleme: Salı 07.12.2010 07:19
ABONE OL
Geçtiğimiz hafta Mısır'ın tatil beldesi Şarm el Şeyh'te bir Alman turistin hayatını kaybetmesi ve 3 Rus turistin yaralanmasına sebep olan köpek balıklarının İsrail tarafından yönlendirildikleri öne sürüldü.

Şarm el Şeyh'in bağlı olduğu Güney Sina Valisi General Abdul Fadıl Şuşa, saldırıları gerçekleştiren köpek balıklarının, İsrail tarafından yerleştirilen çiplerle Mısır'a yönlendirildiklerinin ihtimal dahilinde olduğunu söyledi. Konunun daha fazla araştırılması gerektiğini söyleyen Şuşa, İsrail'in bu şekilde Mısır turizmine darbe vurarak, ülke ekonomisini zora sokmaya çalışabileceğini iddia etti.

Ülkenin ünlü dalgıçlarından Mustafa İsmail, çıktığı televizyon kanallarında geçtiğimiz günlerde İsrailli bir dalgıcın kendisini arayarak çip takılı bir köpek balığı yakaladıklarını söylediğini anlattı. İsmail, genelde okyanuslarda yaşayan beyaz köpek balıklarının, nasıl olur da binlerce kilometre uzaktaki kıyılara geldiğinin bu tezleri desteklediğini öne sürdü.

Süveyş Kanal Üniversitesi biologlarından Mahmut Hanefi, köpek balıklarının İsrail tarafından yönlendirildiklerinin televizyonlardan dillendirilmesinin çok üzüntü verici olduğunu söyledi. Hanefi, köpek balıklarında çipler bulunsa bile bunun bir ülke tarafından yönlendirildikleri anlamına gelmeyeceğini, bunların denizdeki hayatı araştırmak ve köpek balıkları ile ilgili çalışmalarda kullanılabileceğini vurguladı.
Katil köpek balıkları avına çıkan Mısırlı ve yabancı dalgıçlar, Şarm el Şeyh ve diğer dalış merkezlerinde araştırma yapıyor. Saldırılardan sonra ülkenin en çok turist çeken bazı sahilleri kapatılmıştı.

https://www.sabah.com.tr