Otomobiliniz ne renk?

Otomotiv endüstrisinde her yıl renk trendlerini belirleyen Boya üreticisi DuPont'un yayınladığı rapora göre işte dünyada en çok tercih edilen otomobil renkleri;

  1. Haberler
  2. Dünya
Çarşamba 08.12.2010 15:42 ABONE OL
Dünya genelinde yapılan bir araştırma araçlarda kullanılan en yaygın rengi ortaya koydu. Boya üreticisi DuPont tarafından yapılan araştırmaya göre araçlarda en çok kullanılan renk gümüş ve siyah.

Araştırmaya göre dünya çapındaki araçların yüzde 26'sının (her 4 kişiden biri) gümüş renkte. Bu rengin yakın takipçisi ise yüzde 24 ile siyah. Bu renkleri yüzde 16 ile gri ve beyaz takip ederken, yüzde 6 ile kırmızı beşinci sırada bulunuyor.

AVRUPA'NIN FAVORİ RENGİ
Araştırma, renklerin coğrafi konumlara göre çeşitlilik gösterdiğini de ortaya koyuyor. Örneğin Kuzey Amerika'da beyaz, sedef ve inci renkler tercih edilirken Avrupa'da ise siyah renkli araçlar tercih ediliyor. Avrupa'da ayrıca gri ve gümüş de en çok tercih edilen renkler arasında bulunuyor.

Güney Amerika'nın araç rengi ise yüzde 30'un üzerinde paya sahip olan gümüş. Asya'da ise açık nötr yani pastel tarzı tercih ediliyor.

Peki otomobilinizin renginin kişiliğinizi ele vereceğini biliyormusunuz? İşte DuPont'un raporuna göre otomobil renkleri ve sürücünün psikolojik profili;

Gümüş ve Gri : Kararsız. Zor beğenir. Çekingen.
Siyah : İçe dönük. Sosyal prestiji önemser. Gücü sever.
Mavi : Düşünceli. Güvenilir. Gururlu.
Beyaz : Dışa dönük. Kozmopolit. Genç görünümlü.
Kırmızı : Atılgan. Cesur. Tutkulu.
Kahverengi ve Bej : Gerçekçi. Katı. Tahammülsüz.
Yeşil : Doğa sever. Rahat. Neşeli.
Sarı ve Altın : İyimser. Kendine Güvenli. Cesur.

BUGÜN NELER OLDU