İsrail teklife rica sıkıştırdı

İsrail, Mavi Marmara için tazminat ödeyerek Türkiye ile uzlaşmak istiyor.

Perşembe 09.12.2010 14:26
Güncelleme: Perşembe 09.12.2010 14:55
ABONE OL
İsrailli yetkililer, Mavi, Marmara baskınında ölen dokuz Türk'ün ailelerine tazminat ödenmesine hazır olduklarını ancak karşılığında Ankara'nın baskına katılan askerlere dava açılması yolunu kapatmasını teklif ettiklerini söylediler.İki taraf arasında hafta sonunda Cenevre'de yapılan görüşmelerde ele alınan ve Türkiye ile İsrail'in ilişkilerini düzeltmeyi amaçlayan teklifin, resmen özür dilenmesini isteyen Türkiye'nin taleplerini karşılamadığı belirtiliyor.

Bir İsrailli yetkili, "Biz tazminat önerdik ve Türklerden de bizim adli konulardaki kaygılarımızı gidermek için gerekenleri yapmalarını istedik. Ayrıca Türkiye'nin büyükelçisini yeniden buraya göndermesini ve biz de Ankara'ya kendi büyükelçimizi gönderebilmek istiyoruz" dedi. "Ancak ortada hâlâ büyük engeller var."
"Ancak ortada hâlâ büyük engeller var."

İsrail diplomatik kaynakları, Mavi Marmara baskınında İsrail askerleri tarafından öldürülen Türklerin her birinin ailesine 100,000'er dolar tazminat ödenmesi ve İsrail hükümetinin olaydan üzüntü duyduğunun ifade edilmesinin önerildiğini söyledi.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun danışmanı Ron Dermer dün yaptığı bir açıklamada, "İki ülkenin de tatmin olacağı e Türkiye ile ilişkileri yeniden yoluna sokarak bu konuyu uluslararası gündemden düşürecek bir uzlaşının nasıl ifade edileceği üzerinde çalışıldığını" söyledi.
"Başbakan (Netanyahu) için önemli olan, denizcileri ve komandoları korumak. Her görüşmede, her toplantıda askerlerin kötü niyetle değil, kendilerini korumak amacıyla hareket ettiklerini söyledik, bu gerçek" dedi.

Dermer İsrail radyosunda yaptığı açıklamada, "Unutmayalım ki, Birleşmiş Milletler'de İsrail askerlerinin tutuklandığını görmek isteyen taraflar var" dedi.

Filistinlileri destekleyen bazı grupların İsrailli askerlerle komutanlar ve siyasetçiler aleyhine açtıkları şahsi savaş suçu davalarından rahatsız olan İsrail, Türkiye'nin de askerlerine karşı bu tür davaları uluslararası platformlara taşımasını önlemeye çalışıyor.

İsrail bu amaçla, baskından hemen sonra iki soruşturma komisyonu kurdu ve Birleşmiş Milletler'in yürüttüğü soruşturmaya, bu komisyonların bulgularını sunacak.