İsrail’de tazminat karmaşası

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 09.12.2010 20:35 ABONE OL
İsrail ile Türkiye arasında Cenevre'de yapılan görüşmelerin perde arkasını sabah.com.tr araştırdı. İsrail'in ailelere 100'er bin dolar tazminat önerisini ne Başbakanlık ne de Dışişleri Bakanlığı sahiplenmiyor. İsrail, Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun açıklamalarını ise kabul etti.

Ynetnews adlı internet sitesinde dün çıkan "Mavi Marmara gemisinde ölenlerin aileleri için bir milyon dolar tazminat ödenecek" haberi bugün Reuters tarafından dünyaya duyuruldu. İki ülke yetkilileri arasında Cenevre'de yapılan görüşmelere dayandırılan ve her aileye 100 bin dolar tazminat ödeneceği yönündeki açıklamalar İsrail hükümetinde karşılık bulmadı.

Ne İsrail Başbakanı Netanyahu ne de Dışişleri Bakanlığı tazminat önerisinin yapıldığına dair açıklamaları doğrulamadı. İsrailliler, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun "bunlar spekülatif haberler" açıklamasının en doğru yorum olduğu görüşünde.

İsrail'de son durum, Başbakan Netanyahu'nun kendi başına böyle bir karar alıp uygulamayacağı şeklinde yorumlanıyor. Yani Netanyahu ailelere tazminat ödemeyi kabul ederse, hükümette çatlak sesler oluşacak. Bu duruma karşı çıkan çok sayıda milletvekili olduğunun altı çiziliyor. Ayrıca hükümetin böyle bir karar alması halinde muhalefetin, "bu parayı nereden buldunuz da nasıl harcıyorsunuz" demeye hazırlandığı öğrenildi.

İsrail, tazminat ve özür meselesinin iki ülke başbakanları arasında değil de ancak ve ancak hukuk çerçevesinde çözülebileceğinin altını çiziyor.

BUGÜN NELER OLDU