Savaş senaryosunda Türkiye

Wikileaks'in yayımladığı Aralık 2009 tarihli belgede, ismi "X" olarak verilen Suriyeli bir yetkili Şam'ın Riyad ve Ankara ile bağlarını derinleştirmesinin Tahran'ı "kıskandırdığını" belirtiyor. Gizli belgelerde, olası İran-İsrail savaşında Türkiye'nin rolüne dair bir de "senaryo" çiziliyor

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 09.12.2010 ABONE OL
ABD'NİN Şam Maslahatgüzarı Chuck Hunter, Amerikan Dışişleri Bakanlığı'na, İranlı üst düzey yetkililerin Aralık 2009'da Suriye'ye art arda yaptıkları resmi ziyaretlerle ilgili bir belge geçti. Wikileaks internet sitesinde dün yayımlanan "gizli" belgede, ismi belirtilmeyen "X" isimli Suriyeli yetkili, Şam ve Ankara'nın yakınlaşması İran'ı "kıskandırıyor" diyor. Aynı yetkili, İran ve İsrail'in olası bir savaşa girmesine karaşı da Şam, Ankara ve Katar'ın hemen devreye girerek barış için arabuluculuk yapacağını dile getiriyor. Belgelerde, "X, Suriye hükümetinin İranlıların taleplerinde bir parça panik sezdiğini söyledi. Suriye'nin Suudi Arabistan ile ilişkilerini yenilemesinin ve Türkiye ile de derinleşen bağlarının Tahran'ı "kıskandırdığı' söyleniyor" ifadesi yer aldı.

ANKARA'DA KRİZE HAZIRLIK

Maslahatgüzar Hunter'in Suriyeli yetkililerin de aralarında bulunduğu kaynaklardan derlediği belgede, Suriye'nin İran'a ne gibi tavsiyelerde bulunduğu sorulduğunda X, Suriye'nin Türkiye ve Katar gibi, yakın gelecekte İsrail ve İran'ın askeri anlamda karşı karşıya gelişine hazırlandığı karşılığını verdi. X isimli şahıs, yetkililerin Suriye üzerinde İsrail keşif uçakları gördüklerini, bunun bombardıman uçuşu planının bir parçası olduğunu belirtiyor. Ardından da, bunu İran hava radarlarının etkisiz hale getirilmesi arayışı olarak gördüğünü belirterek, "Askeri yetkililer bana rampalarımız etrafında İsrail insansız hava araçlarının dolaştığını fark ettiklerini anlattılar" diyor.

WIKILEAKS BELGELERİNDEKİ EN İYİ SENARYO
Wikileaks belgelerinde ismi belirtilmeyen bir Suriyeli yetkili, "Bir sabah uyandığımızda İsrail hava harekâtını ve İran'ın karşılığını bekliyoruz. Bu noktada biz (Suriye), Türkiye ve Katar hemen bir ateşkes arabuluculuğu, sonra da her iki ülkenin nükleer programında uzun vadeli çözüm sağlamak için ortaya atılacağız. Bu en iyi senaryo. Diğer senaryolar bölge ve bizim için kötü. ABD bölgesel bir krizi çözmeye yönelik diplomatik çabalarımızın farkında olmalı ve bize olumlu bir rol oynamamız konusunda inanmalı" diye konuşuyor.

BUGÜN NELER OLDU