Arabistan’a 1.2 milyar dolarlık savaş tazminatı

Suudi Arabistan'ın 1991 Körfez savaşında ülkenin doğu eyaletinde çevreye verilen zarardan dolayı tazminat olarak Birleşmiş Milletler'den 1,2 milyar dolar aldığı bildirildi.

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 10.12.2010 16:00 ABONE OL
BM delegeleri ile yaptığı görüşmenin ardından konuşan Suudi Metroloji ve Çevre Koruma Başkanlığı müdürü Prens Türki Bin Nasr Bin Abdül Aziz, tazminatın BM tarafından Irak hükümetinden alındığını ve kendilerine teslim edildiğini söyledi.

Abdül Aziz, 100 milyon doların kıyılar ve su temizleme operasyonları için harcandığını, 100 milyon doların da temizleme projesinde çalışan yerli ve yabancı firmalara ödendiğini açıkladı.

Tazminatın geri kalan kısmı savaştan zarar gören alanların temizliği için harcanacak. Suudi yetkililer ayrıca BM delegelerine Körfez savaşıyla çevreye verilen zararı temizleyecek imkanlara sahip olduklarını ve temizlik projesi çerçevesinde şu ana kadar tamamlanan işleri anlattı.

Uzmanlar, 1991 yılındaki Körfez savaşının çevrede büyük tahribata sebep olduğuna dikkat çekiyor. Kuveyt'te patlatılan ve yanan yüzlerce petrol kuyusu hava kirliliğinin yanı sıra kıyı ve deniz hayatına zarar vermiş ve Suudi Arabistan'ın doğu bölgesindeki milyon dolarlık balıkçılık sektörünü etkilemişti.
BUGÜN NELER OLDU