"İranlı Sakine serbest bırakıldı"

İran’da zina suçu işlediği gerekçesiyle recm cezasına çarptırılan Sakine Aştiyani’nin serbest bırakıldığı iddia edildi.

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 10.12.2010 10:12 ABONE OL
İran'da mahkum edildiği recm cezasıyla bütün dünyanın dikkatini çeken Sakine Aştiyani'nin serbest bırakıldığı iddia edildi.

Almanya merkezli Recme Karşı Uluslararası Komite'nin sözcüsü Mina Ahadi, yaptığı açıklamada, Sakine'nin oğlu ve avukatıyla birlikte özgür olduğunu duyduklarını, bu bilgiyi İran'dan aldıklarını söyledi. Ahadi, şu anda bu bilginin onayını beklediklerini, yayınlanacak bir televizyon programıyla tam bilgi sahibi olacaklarını belirtti.

Dün sabah saatlerinde, Sakine Aştiyani'nin bir İran televizyonuna verdiği röportajın fotoğrafları yayınlanmış, evde çekildiği görünen fotoğraflar heyecan yaratmıştı. Tahran'dan ise henüz konuya ilişkin resmi açıklama yapılmadı.

Haberi duyan İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, yaptığı açıklamada, Sakine Aştiyani'nin serbest bırakılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "İnsan hakları açısından güzel bir gün" diye konuştu.


DÜNYANIN GÖZÜ İRAN'DAYDI
2006'da zina suçlamasıyla tutuklanan Aştiyani için uluslararası kamuoyundan gelen baskılar nedeniyle Tahran yönetimi recm cezasını iptal etmiş, ancak 43 yaşındaki kadın bu kez de eşini öldürme suçlamasıyla asılarak idama mahkûm edilmişti. Son olarak geçtiğimiz ay İran İnsan Hakları Konseyi, Aştiyani'nin idam cezasının iptal edilebileceğini duyurmuştu. Aştiyani'nin zina ve cinayet suçlarını itiraf ederken çekilen görüntüleri daha önce İran televizyonunda yayınlanmıştı.

Sakine Aştiyani, yeni yayınlanan fotoğraflarında oğlu Sacid Kaderzade ile birlikte görülüyor.

İRAN PRESS TV: ''SAKİNE MUHAMMEDİ AŞTİYANİ SERBEST BIRAKILMADI''
İran'da İngilizce yayın yapan Press TV kanalı, recm cezası alan Sakine Muhammedi Aştiyani'nin ''Batı medyasında geniş propagandası yapıldığı gibi salıverilmediğini'' açıkladı.

Kanal, internetteki sitesinden yayımladığı haberde, Aştiyani'nin serbest bırakıldığının sanılmasına yol açan fotoğrafların, aslında Press TV'ye ait bir prodüksiyon ekibi eşliğinde olay yeri tatbikatı için evine götürüldüğü sırada çekildiği belirtildi.

Merkezi Almanya'da bulunan Recme Karşı Uluslararası Komite'nin sözcüsü Mina Ahadi, İran'da zina suçu işlediği gerekçesiyle recm cezasına çarptırılan Sakine Muhammedi Aştiyani'nin, oğlu ve avukatıyla serbest bırakıldığını bildirmişti.

Ahadi, "serbest bırakıldıklarına ilişkin bu bilgiyi İran'dan aldıklarını" belirtmişti.

BUGÜN NELER OLDU