Sahte 'diplomat' arazi satarken yakalandı

Rusya'da, kendisini Türkiye Moskova Büyükelçiliği yetkilisi gibi tanıtan bir dolandırıcı, arsa satmaya çalışırken kıskıvrak yakalandı.

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 10.12.2010 10:19 ABONE OL
Polis kaynakları, yaptıkları açıklamada, yakalanan Kuntay Himalaya (45) adlı sahte diplomatın Türk uyruklu olduğunu ve uzun zamandır Rusya'nın güneyindeki Rostov bölgesinde yaşadığını belirtti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Emniyet Müdürlüğü yetkilisi Dmitri Loginov, "Yasadışı yollarla arsa satan üç kişi yakalandı. Kişilerden biri kendisini potansiyel müşterilerine Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği'ndeki yetkili temsilci ve dev şirket başkanı gibi tanıtıyordu. Bu şahıs Rusya vatandaşı da değil. Pahalı takım elbise, üzerindeki altınlarla ve ilginç konuşma tarzıyla çok kolayca işadamlarının güvenini kazanıyordu. Kimsenin aklına gelmezdi ki, bu yaramaz insan araştırma sırasında sıradan bir dolandırıcı çıkacak. 38 ve 37 yaşlarındaki iki erkek dolandırıcıyla şirket kuruyor, kent merkezinde ofis açıyor. Fakat inandırıcı olabilmek için söz konusu kişiler iş görüşmelerini Rostov'un pahalı oteli Don Palace'de yapıyordu" dedi.

Dolandırıcılar, işadamlarıyla görüşmelerinde Rostov'un ünlü ticaret merkezinde dev arsa ve yerlerin satışıyla ilgili konuları ele alıyordu. Dolandırıcılar satışı daha düşük fiyata ve ihaleye katılmadan ayarlamayı vaat ediyordu. Fakat önceden 1,5 milyon ruble kapora parası şart koşuyorlardı.

Ekonomik Suçlarla Mücadele Masası Başkası İgor Denisenko, Türk dolandırıcının "oltasına" bir Rostovlu işadamının düştüğünü belirtti. Denisenko, "İşadamı dolandırıcıya 1,5 milyon ruble verdi. Ama hiçbir belge ve makbuz alamadı. Dolandırıcı süreci uzatabilmek her türlü bahane uydurdu ve ayrıca sorunlar oluştuğu için ekstradan 150 bin ruble istedi. İşadamı polise başvurdu ve para verildiği sırada üçü de gözaltına alındı" diye konuştu.

Olayla ilgili, Rusya Federasyonu Ceza Kanunu "dolandırıcılık" maddesi gereği soruşturma açıldı.

BUGÜN NELER OLDU