Tel Aviv ile hiçbir pazarlık yapmadık

Mavi Marmara baskınından sonra İsrail'le Cenevre'de yürütülen görüşmelere dair spekülasyonlara şaşırdığını belirten Davutoğlu, mağdurlara 100 bin dolar ödeneceği iddiasını yalanladı. Bakan, "Böyle bir rakam telaffuz edilmedi"dedi

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 10.12.2010 ABONE OL
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail ile Türkiye arasında İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılan görüşmelerin ardından iyi bir atmosferin doğduğunu söyledi ancak Mavi Marmara baskınında hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat olarak kişi başı 100 bin dolar verileceği iddialarını yalanladı. Cenevre'deki görüşmelerle ilgili çıkan haberlere şaşırdığını belirten Bakan Davutoğlu, "Çünkü bu haberlerin hiçbir karşılığı yoktur, tamamen spekülatiftir. Bu noktada Türkiye'nin talepleri bellidir. Bu talepler çerçevesinde tutumumuz tabii ki sürüyor" dedi. Bakan Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizim bunun dışında varsayımlar üzerine yorum yapmamız doğru değil, hele hele rakam telaffuzları ya da üzüntü gibi tartışmaların doğru olduğu kanaatinde değiliz. Böyle bir rakam telaffuzu veya üzüntü gibi hususlar gündeme gelmemiştir. Bunun bilinmesinde fayda mülahaza ediyoruz. Dolayısıyla bunlar spekülatif haberlerdir."

'ELÇİ GERİ GÖNDERİLSİN'
İsrail gazetesi Yedioth Ahronoth'da dün yayımlanan bir haberde, Tel Aviv'in Mavi Marmara baskınında yaşamını yitiren 9 kişinin ailelerine 100'er bin dolar ödeyeceği belirtilmişti. İsrail'in bu teklifi, geçtiğimiz günlerde Cenevre'de iki ülke yetkilileri arasında gerçekleşen görüşmeler sırasında yaptığı dile getirildi. Gazeteye konuşan İsrailli bir yetkili, "Bir tazminat teklifi yaptık ve Türklerden de hukuki kaygılarımızı gidermek için ne yapılması gerekiyorsa yapmasını istedik. Ayrıca çektikleri büyükelçilerini de geri göndermelerini istiyoruz. Biz de Ankara'ya yeni büyükelçi atamak istiyoruz" ifadesini kullandı. Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan Emekli Büyükelçi Özdem Sanberk ise, "İsrail ve Türkiye, baskınla ilgili trajik sayfayı bir an önce kapatmak istiyor" yorumunda bulundu.

BUGÜN NELER OLDU