"Türkiye de mutlaka yer almalı"

Ortadoğu sorununun çözümünde ABD tekelinin kırılması gerektiğini belirten Rusya eski başbakanı Primakov, Ortadoğu Dörtlüsü'ne Çin ve Hindistan'ın da alınmasını istedi. Rus akademisyen Naumkin ise, "Türkiye de mutlaka yer almalı" dedi

  1. Haberler
  2. Dünya
Cumartesi 11.12.2010 ABONE OL
Rusya eski başbakanı Yevgeniy Primakov, Ortadoğu sorununun çözümü için Ortadoğu Dörtlüsü'nün tekrar etkinleştirilmesini ve organizasyona bölge liderlerinin dahil edilmesi gerektiğini söyledi. Primakov, Çin ve Hindistan gibi ülkelerin Ortadoğu Dörtlüsü'nde yer alması gerektiğini vurgularken, Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Başkanı Vitaliy Naumkin de, "Türkiye de, Ortadoğu Dörtlüsü'nde bulunmalı" dedi. Uluslararası Valdai Düşünce Kulübü'nün Malta adasındaki "Ortadoğu sorununun çözümü için senaryo ve modeller" konulu konferansına katılan eski başbakan Primakov, burada yaptığı konuşmada ABD, Rusya, Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler'den (BM) oluşan Ortadoğu Dörtlüsü'nde arabulucu misyonunun genişletilmesinin bir ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

'ANKARA ÇOK KATKI YAPAR'
Rusya eski başbakanlarından Primakov, "ABD, Ortadoğu sorununun çözümünü tekeline aldı. Rusya ve diğer ülkeler bu konuda pasif kaldı. Bu yüzden çözümde bir ilerleme sağlanamadı ve şu anda durağanlık oluştu" dedi. Konferansa başkanlık yapan Professör Naumkin ise, Ortadoğu Dörtlüsü'ne Türkiye'nin de dahil edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Profesör Naumkin, "Türkiye kesinlikle genişletilmesi gereken Ortadoğu Dörtlüsü'nde bulunmalı. Çünkü Türkiye, Ortadoğu'da dış siyasetini etkin şekilde yürütmeye başlayan bir ülke" dedi. Ankara'nın İslam dünyasına yakınlaştığını ve burada aktif rol almaya başladığını belirten Naumkin, "Hem AB'ye üye olmaya çalışan hem İslam dünyasının önemli bir parçası olan ve ılımlı İslam'ın yaşandığı Türkiye'nin mutlaka bu sürece olumlu katkısı olur" ifadelerini kullandı.

AYALON: ÖZÜR DAVALARA DAVETİYE ÇIKARIR
İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, Mavi Marmara baskını nedeniyle Türkiye'den özür dilenmemesi gerektiğini yineledi. Ayalon, "Özür dilenmesi halinde, İsrail aleyhine açılacak uluslararası davalara da davetiye çıkarılır" dedi.

OLMERT: ALTI AY ÖNCESİNİ HATIRLAYIN
İsrail'in eski başbakanlarından Ehud Olmert de Türkiye'ye tazminat ödenmesi yönündeki niyeti eleştirdi. Olmert, "Altı ay önce, 'herkes, kimse Gazze ablukasını kıramaz' diyordu. Şimdi ise nasıl özür dileyip tazminat ödeyeceğimizi düşünüyoruz" dedi.

BARAK: ANKARA İLE SÜRTÜŞME ZARARLI
İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ise, Türkiye ve İsrail arasındaki sürtüşmenin devam etmesinin Ortadoğu'da istikrara hizmet etmediğini belirtti. Barak, "Ama tabii Cenevre'deki görüşmelerin detaylarını bilmiyorum" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU