Papa Türkiye'ye karşı çıkmış

Wikileaks tarafından yayınlanan son belgede Papa'nın Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıktığı ortaya çıktı.

  1. Haberler
  2. Dünya
Cumartesi 11.12.2010 09:55 ABONE OL

ABD'nin Roma Büyükelçiliğinden 2004 yılında gönderilen gizli kriptoda o dönemde henüz görevine başlamış olan geleceğin Papa'sı Kardinal Ratzinger'in Müslüman Türkiye'nin AB'ye girmesine karşı olduğu belirtildi.

Papa adayı Kardinal Ratzinger, Amerikalı diplomatlara Türkiye'nin AB'ye girmesine karşı olduğunu söylemiş. Kardinal Ratzinger, "Müslüman Türkiye'nin AB'ye alınmasının ileride Avrupa'nın Hıristiyan kuruluşlarını zayıflatacağını" iddia etmiş. Aynı belgede, Kardinal Ratzinger'in bu fikrinin Türkiye'nin AB üyeliği ile ilgili kişisel görüşü olduğu, Vatikan'ın Türkiye'nin AB üyeliği ile ilgili genel fikrinin "Kopenhag kriterlerini yerine getirmesi durumunda üyeliğin gerçekleşebileceği ancak, endişelerinin Türkiye'nin dini özgürlükler konusunda gerekli adımlar atılmadan AB'ye alınması yönünde bulunduğu" belirtildi.


Westerwelle de Türkiye'nin AB üyeliğine karşıymış
Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle'nin, Türkiye'nin AB üyeliğine, Başbakan Angela Merkel kadar karşı olduğu öne sürüldü. WikiLeaks aracılığıyla Der Spiegel dergisine sızan belgelere göre, 2009'da göreve geldiğinde Westerwelle, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'a "Türkiye kadar büyük bir ülke AB'ye entegre edilemez." dedi.

Westerwelle, şu anda Türkiye'nin AB üyeliği ile ilgili bir karar vermek durumunda kalsa, Almanya'nın 'hayır' diyeceğini ifade etti. Bu konuda 5-6 yıl sonra karar vermeleri gerekeceğini belirten Alman Bakan, Türkiye'nin AB'ye girecek kadar modern olmadığını da öne sürdü. Belgede, Almanya'nın Türkiye'ye 'imtiyazlı ortaklık' statüsü verilmesini istediği, fakat yapısal reformların devam edebilmesi için AB'ye tam üyelik sürecinin sürmesini istediği belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU