'Önce kimlik sonra ekmek'

Sandık başına giden Kosova'da iki Türk partisi yarışıyor. SABAH'a konuşan Türk Demokrasi Partisi (KDTP) lideri Yağcılar, "Seçimlerden öncelikle siyasi istikrar bekliyoruz" dedi. Türkçenin resmi dil olmasını talep eden Türkler, ardından da bölgelerine yatırım yapılmasını bekliyor

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazar 12.12.2010 ABONE OL
Kosova halkı, 2008 yılında ilan ettiği bağımsızlığın ardından yapılan ilk genel seçimler için bugün sandık başına gidiyor. Yaklaşık 1 milyon 600 bin seçmen, 29 parti ve gruba ait bin 265 aday arasında karar verecek. Mecliste 120 sandalyenin belirleneceği seçimlerin en güçlü adayı ise halen geçici Başbakan olan Haşim Taçi'nin Kosova Demokratik Partisi (PDK). Ancak seçimleri en önemli kılan özelliklerinin başında Türklerin artık eskisinden daha fazla etkin olma çabaları geliyor. Bu çerçevede seçimlere iki Türk partisi giriyor: Hükümette koalisyon ortağı da olan Kosova Türk Demokratik Partisi (KDTP) ile Kosova Türk Birliği (KTB). Halen Çevre ve Alan Planlama Bakanı olan KDTP Başkanı Mahir Yağcılar, seçimlerden 4 Türk milletvekili çıkarmanın bir başarı olduğunu söyledi.

'SİYASİ GÜÇ GEREKİYOR'
Devlet Bakanı Faruk Çelik'e bağlı Dış Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın davetlisi olarak gittiğimiz Prizren'de sorularımızı yanıtlayan Yağcılar, "Seçimlerden öncelikle Kosova'da siyasi istikrarın hakim olmasını sağlamasını istiyoruz. Hedefimiz 4 milletvekiliği. Mecliste, hükümette ve devlet görevlerinde yer almak için siyasi güç sahibi olmak gerekiyor" dedi. Yağcılar, Türkiye'den daha fazla yatırımların gelmesini istedi. Tarım Orman ve Kırsal Gelişme Bakan Yardımcısı Fikrim Damka ise Türkçenin halen Kosova genelinde resmi dil kabul edilmemesinin büyük bir kimlik sorunu olduğuna dikkat çekti.

BUGÜN NELER OLDU