Vatikan'a yanıt

Vatikan'ın "Türkiye AB'ye alınmasın" dediği gizli belgelerin açıklandığı gün İsveç, İtalyan, İngiliz ve Fin dışişleri bakanları ortak bir makale yazdı. Bakanlar, "Yakında Avrupa'nın ikinci ekonomisi olacak Türkiye'nin üyeliği AB'yi güçlendirir" dedi

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazar 12.12.2010 ABONE OL
Avrupa Birliği'nin (AB) dört önemli ülkesinin dışişleri bakanları, International Herald Tribune gazetesine ortak imzalı bir makale yazarak Türkiye'nin AB üyeliğini destekledi. Avrupalı meslektaşlarına Türkiye'nin üyelik sürecinin hızlandırılması çağrısı yapan İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ile Finlandiya Dışişleri Bakanı Alexander Stubb, Türkiye'nin 2050'de Avrupa'nın ikinci büyük ekonomisi olacağını hatırlattı. Dört bakan ortak makalede, "Türkiye'nin AB'ye sırtını döndüğü tartışması önemli değil, önemli soru, Türkiye'yi bekleterek AB'nin aslında kendi temel değer ve prensiplerine sırt çeviriyor olmasıdır" tespitinde bulundu.

ÖNEMLİ KÜRESEL GÜÇ
Türkiye'nin farklı bir klasmanda yarıştığı söylenen yazıda dört bakan şöyle devam etti: "Türkiye, belirgin yumuşak gücüyle dünya sahnesinde önemli bir aktör. AB ülkelerinin ortalama yüzde bir büyüme kaydettiği bu sene Türkiye yüzde 5 büyüyor. OECD tahminlerine göre Türkiye 2050'de Avrupa'nın en büyük ikinci ekonomisi olacak. Halihazırda Türk girişimciler Avrupa'da 40 milyar Euro'luk iş hacmini yönetiyor ve 500 bin kişiye istihdam sağlıyor. AB içindeki bir Türk ekonomisi yeni fırsatlar yaratacak ve yeni pazarların kapısını açacaktır."

PAPA'DAN İMTİYAZLI ORTAKLIK

Dört bakanının ortak makalesi, zamanlama itibariyle de Vatikan'a yanıt gibi algılandı. Wikileaks'in dün sızdırdığı Vatikan kaynaklı belgelere göre, Papa 16'ncı Benedict Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkmıştı. Belgelerde, geleceğin Papa'sı Kardinal Ratzinger'in 2004 yılında Vatikan'ın tarafsız tutumuna karşın, "Müslüman bir devlet" olan Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıktığı yer alıyor. AB anayasasında "Hıristiyan kökler" ifadesinin konulmasında da Ratzinger'in baskı yaptığı vurgulanıyor. Belgelerde Papa da, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğine karşı Almanya Başbakanı Angela Merkel gibi "imtiyazlı ortaklık" öneriyor.

BUGÜN NELER OLDU