Wikileaks'te bugün ne var ne yok?

Wikileaks internet sitesi, Amerikan diplomatik yazışmalarını yayımlamaya devam ediyor.

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazar 12.12.2010 10:11 ABONE OL
Web sitesinin bugün yayımladığı gizli belgelerden İspanya ile ilgili olanında, İspanyol ve Amerikan yetkililerinin, Katalonya'yı "Akdeniz'in en büyük radikal İslamcı faaliyet merkezi" olarak tanımladıkları belirtiliyor.

ABD'nin Madrid Büyükelçiliği'nden 2 Ekim 2007 gönderilen kriptoya göre, bu nedenle bir istihbarat hücresiyle görüşen Amerikalı diplomatlar, özellikle Pakistan kökenli göçmen toplumunun önemine ve İspanyol istihbarat birimleriyle aralarındaki koordinasyon eksikliğine işaret ediyorlar.

VATİKAN
Belgeler arasında ABD'nin Roma Büyükelçiliği'nin gönderdiği 26 Şubat tarihli olanında da, Dublinli papazların çocuklara cinsel tacizlerini soruşturan Murphy Komisyonu'nun taleplerinin, Vatikan'daki insanları küçük düşürdüğü, çünkü bunu Vatikan'ın egemenliğine yönelik bir hakaret olarak gördükleri
belirtiliyor.

Resmi diplomatik yollardan gönderilmeyen bu belgeye göre, İrlanda'nın Vatikan Büyükelçisi Noel Fahey, bu dönemi, kendileri için şimdiye kadarki en zor zaman olarak niteliyor.

Bir başka belgeye göre de Amerikalı diplomatlar, Vatikan hiyerarşisindeki bazı üst düzey yetkililerin, Yahudi karşıtı hislerin izlerini taşıdıklarını belirtiyorlar.

30 Kasım 2009 tarihli bir başka kriptoda da, Papa 16. Benediktus'un Anglikanların Katolikliği kabul etmeleri önerisinden sonra, İngiltere'nin Vatikan Büyükelçisi Francis Campbell'in şiddet olaylarına dahi yol açabilecek Katolik karşıtı ayrımcılığın ortaya çıkmasına neden olabilecek büyük bir krizden endişe ettiği kaydediliyor.

Kriptoda, büyükelçinin Amerikalı diplomatlara, "Papa'nın kararından ötürü, Vatikan ile Anglikanlar arasındaki ilişki son 150 yılın en kötü kriziyle karşı karşıya bulunuyor" dediği ifade ediliyor.

ÇEVRE
Bu yılın Şubat ayında ABD'nin Paris Büyükelçiliği'nden gönderilen diplomatik nota göre de, Kopenhag iklim zirvesinin başarısız olmasından sonra, Fransa'nın eski Çevre Bakanı Jean-Louis Borloo, Amerikalı Büyükelçi'ye "Müzakerelerin ilerlemesinin anahtarı, ulusal yükümlülük sistemine desteği zorunlu kılan bir anlaşmadan vazgeçilmesi" diye itirafta bulunuyor.

SENEGAL
Şubat 2010'da ABD'nin Paris Büyükelçiliği'nin bir yazışmasında da bir Fransız diplomatın, Senegal'in, "hanedan yönetiminin yolunu açmaya çalışan 84 yaşındaki Devlet Başkanı Abdulaye Wade ve oğlu Kerim'in içinde bulunduğu yolsuzluklarla harap olmuş, zayıf bir demokrasiye sahip olduğu" sözleri aktarılıyor.

Fransız diplomat, "Wade, ne kendisi ne de oğlunun geniş çaplı bir seçim hilesi olmadan 2012 seçimlerini kazanamayacağını, ülkesi ile uluslararası toplumun bunu desteklemeyeceğini farketti" ifadesini kullanıyor.

VENEZÜELLA
Bugün yayınlanan belgelerden birinde de, ABD'nin Caracas maslahatgüzarı, "Bu popülist ekonomik model, petrol fiyatları yükseldikçe destek alır, ama 2008'de fiyatların hızlı düşüşü, Hugo Chavez hükümeti için ciddi bütçe sorunları yarattı" diyor.

KUZEY KORE
Wikileaks'te yayınlanan gizli ABD belgelerine göre, Kuzey Kore yetkilileri, liderleri Kim Jong-il'in ülkesine insani yardımların girişine izin vermesini sağlayabileceği düşüncesiyle, Kim'in oğlunun hayranı olduğu Eric Clapton'ın ülkede konser vermesini istemişler.

Guardian gazetesinin haberine göre, Seul büyükelçisi tarafından Washington'a gönderilen 22 Mayıs 2007 tarihli telgrafta, Kuzey Koreli yetkililerin Amerikalılara, Kim'in oğlu Kim Jong-çol'ün İngiliz şarkıcı Clapton'ın büyük hayranı olduğunu, "Pyongyang'da bir Clapton konseri düzenlemenin iyi niyet gösterisi için bir fırsat olacağını" ilettikleri belirtiliyor.

Telgrafta, bu bakımdan "Pyongyang'da bir Clapton konseri ayarlamanın yararlı olabileceği" kaydediliyor.

Rock ve pop müziği Batı propagandası kabul eden Kuzey Kore'den böyle bir teklifin gelmesinin olağan dışı olduğu belirtiliyor.
Sözkonusu planın her nedense daha sonra hayata geçmediği bildiriliyor.

BUGÜN NELER OLDU