Moskova'da kanlı gösteri

Rusya'nın başkenti Moskova'daki Manej Meydanı'nda, 5 binden fazla holigan ve ırkçı grupların gösterileri kanlı bitti.

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazartesi 13.12.2010 09:53 ABONE OL
Bir kişinin öldüğü yönündeki haberleri polis kaynağı doğrulamazken, 32 kişi yaralandı. Spartak Moskova takımı taraftarı Yegor Sviridov'un geçen hafta başında Kabardina-Balkar Cumhuriyeti'nden bir göçmen tarafından öldürülmesi üzerine ayaklanan protestoculara polis müdahalede bulundu.

Holigan gösterilerin ırkçı gruplar tarafından provoke edilmesi olayların gerekçesi olarak gösteriliyor. Ria Novosti'ye açıklamada bulunan Birleşik Kafkas Gençler Birliği Başkanı Aykaz Mikaelyan, "Dış güçler kesinlikle bölgede çalışıyordu" iddiasında bulundu. Mikaelyan, ırkçı grupların Sviridov'un ölümünü bahane ederek göçmenlere yönelik şiddet uygulamalarını artıracaklarından endişe ettiklerini kaydetti.

Rusya Futbol Birliği Başkanı Sergey Fursenko da futbolun ırkçı grupların siyasi çıkarlarına araç olarak kullanmalarına izin verilmemesi istedi. Futbolun tamamı ile siyasetten uzak olması gerektiğini kaydeden Fursenko, "Provokasyona gelmeyelim. Hiç bir parti ya da hareketin kendi sloganlarını bize attırmalarına müsade etmeyeceğiz" dedi.

Polisin olaylara müdahalede güç kullanmasını doğru bulduğunu ifade eden Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, ülkede düzen ve istikrarın sağlanması için gerekli tüm önlemlerin de alınmasını istedi. Medvedev, güvenlik güçlerinin yasaların kendilerine verdiği sınırlar içinde düzeni sağlamak için her türlü aracı kullanma hakkına sahip olduklarını hatırlattı. Medvedev, Twitter'dan yaptığı duyuruda da, "Moskova'da ve tüm ülkede herşey kontrol altında. Tüm baş belalarının cezalandırılacağından kimsenin şüphesi olmasın" mesajı verdi.

BUGÜN NELER OLDU