Sanki 70’lerin tüp kuyruğu

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 14.12.2010 11:31 ABONE OL

İngiltere'de tutuklanan, ABD Dışişleri Bakanlığı'na ait gizli belgeleri yayınlayan Wikileaks sitesinin kurucusu Julian Assange Yargıç Howard Riddle tarafından 200 bin sterlin kefaletle serbest bırakıldı.

Yargıç ayrıca tahliye şartlarını belirledi. Buna göre, Assange'ın pasaportuna el konulacak, elektronik kelepçe takılacak ve polis gözetiminde olacak.

*ELEKTRONİK KELEPÇE NEDİR? NASIL ÇALIŞIR? TIKLAYIN

Davanın bir sonraki duruşmasının ise 11 Ocak'ta görüleceği belirtildi.

Assange, iddiaları reddederek davanın kendisini yıldırmaya yönelik bir girişim olduğunu savunuyordu.

Londra'da geçen hafta gözaltına alınan Assange, hemen ardından Westminster Asliye Hukuk
Mahkemesine çıkarılmıştı. Mahkeme Assange'ın kefaletle serbest bırakılması talebini reddetmiş, gözaltı durumunun devamına karar vermişti.

Wikileaks'in kurucusu bugünkü duruşmada, ifade özgürlüğü konularında uzman avukat Geoffrey Robertson ve Mark Stephens tarafından temsil edildi.

İsveç, ABD'nin gizli diplomatik yazışmalarını sitesinde yayınlayan Avustralyalı Assange hakkında, ülkeye Ağustos ayında yaptığı ziyaret sırasında 2 İsveçli kadına tecavüz ve cinsel tacizde bulunduğu gerekçesiyle tutuklama emri çıkarmıştı.

*ÜNLÜ YÖNETMENDEN 20 BİN DOLAR KEFALET

Assange'ın kefaletle serbest bırakılmasının görüşüldüğü duruşmaya, Wikileaks'in kurucusunun annesi Christine Assange da katıldı.

10 KİŞİ KEFİL OLDU
Yaklaşık 1 saat 20 dakika süren duruşmada ayrıca, aralarında Amerikalı film yapımcısı Michael Moore, İngiliz sosyetesinin önde gelen isimlerinden Jemima Khan, gazeteci John Pilger, İngiliz film yönetmeni Ken Loach gibi isimlerin de bulunduğu 10 kişinin Assange'ın serbest bırakılması için kefil olduğu
açıklandı.

Londra'daki duruşma çok sayıda gazeteci tarafından izlenirken, ellerinde "Assange için özgürlük" yazılı pankartlar taşıyan ve yüzlerine Assange maskeleri takan protestocu da gösteri yaptı.

ASSANGE KEFALET KARARINA RAĞMEN HAPİSTE

Wikileaks internet sitesinin kurucusu Julian Assange'la ilgili kefaletle serbest bırakılma kararı çıkmasına rağmen, İsveç tarafının kararı temyize götürmesi nedeniyle Assange serbest bırakılmadı.

Assange'ın (39) İngiltere'deki yargı süreci geçen hafta İsveç'in Avrupa genelinde Wikileaks'in kurucusu hakkında tutuklama emri çıkartmasıyla başladı. Assange'ı iki kadına tecavüz etmekle suçlayan İsveç, iadesini talep ediyor. İngiltere'nin başkenti Londra'da geçen hafta bir karakola giderek teslim olan Assange, aynı gün İngiliz Westminster Asliye Hukuk Mahkemesine çıkarıldı. Mahkeme yaklaşık bir saatlik duruşmanın ardından Assange'ın kefaletle serbest bırakılmasını reddetti.

Yaklaşık bir haftadır Londra'daki Wandsworth Cezaevinde tutulan Assange, bugün de yeniden hakim karşısına çıktı. 1 buçuk saat süren duruşma için, 100'den fazla gazeteci ve protestocu mahkeme binasının önündeydi. Duruşmada, Assange'ın 200 bin sterlininin mahkemede ödenmesi koşuluyla toplam 240 bin sterlin kefaletle şartlı tahliyesine karar verildi. Ancak İsveç tarafı, mahkemenin bu kararını temyize götüreceğini açıkladı. Londra'daki Yüksek Mahkeme'de en geç 48 saat içinde yapılması beklenen temyiz duruşmasına kadar, Assange cezaevinde tutulacak.

Temyiz duruşmasında mahkemenin kararı bozulmazsa, Assange şartlı tahliye edilecek. Bu arada, Assange'ın serbest kalması için 200 bin sterlinin İngiliz Westminster Asliye Hukuk Mahkemesine nakit olarak ödenmesi gerekecek.

Assange'a yönelik suçlamaların Wikileaks'in yayımladığı belgelere ilgili olmadığı söylense de, Assange'ın avukatları ve destekçileri İsveç'in suçlamalarının "siyasi" olduğunu savunuyor.

KEFALET KOŞULLARI VE 10 KEFİL

Assange serbest kalması için toplam 240 bin sterlin ödemenin yanı sıra pasaportunu polise teslim edecek. Assange'ın şartlı tahliye koşulları arasında, mahkemeye tebliğ ettiği adreste bulunması, belli saatler arasında sokağa çıkmaması, polise her gün bildirimde bulunması ve ayak bileğine elektronik kelepçe takılması bulunuyor.

Avustralya vatandaşı Assange'ın İsveç'e iadesi konusunun görüşüleceği dava sürecine ise 11 Ocak 2011'deki duruşmayla başlanması bekleniyor. Julian Assange, İsveç'e iadesini önlemek için mücadele edeceğini söylemişti.

BUGÜN NELER OLDU