Sokaklar da savaş alanına döndü

İtalya'da Silvio Berlusconi liderliğindeki merkez sağ koalisyonunun kaderi belli oldu.

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 14.12.2010 11:22 ABONE OL
İtalya'da Silvio Berlusconi hükümeti, Senato'nun ardından Temsilciler Meclisi'nden de güvenoyu almayı başardı.

Temsilciler Meclisi'nde hükümetin düşürülmesi istemiyle muhalefet tarafından verilmiş olan gensoru, 314 "hayır" oyu ile reddilirken, "evet" oylarının sayısı ise 311'de kaldı.

HÜKÜMET, SENATO'DA 165 OYLA GÜVENOYU ALDI
İtalya'da Başbakan Silvio Berlusconi liderliğindeki merkez sağ koalisyon, güven oylamasında Senato'daki sınavı geçmekte zorlanmadı.

Toplam sandalye sayısı 321 olan Senato'daki oylamaya 308 senatör katıldı. Güven oylamasında hükümet, 135 "hayır" oyuna karşı 162 "evet" ile güvenoyu aldı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Gianfranco Fini önderliğindeki İstikbal ve İtalya'ya Özgürlük Grubu'na mensup 11 senatör, Senato'daki oylamada çekinser kalmayı tercih etti.

Fini, yaptıkları bu jeste karşılık Berlusconi'nin Temsilciler Meclisi'ndeki oylama öncesinde istifa etmesini istemişti. Fini, istifa durumunda Berlusconi liderliğinde yeni bir hükümete destek vereceklerini, aksi taktirde Temsilciler Meclisi'ndeki güven oylamasında "hayır" oyu kullanacaklarını yineledi. Berlusconi, Fini'nin dün de gündeme getirdiği bu öneriyi reddederek, istifa etmeyeceğini belirtmişti.

ÖĞRENCİLERDEN PROTESTO
Öğrencilerin üniversitelerde reform tasarısını protesto amacıyla düzenledikleri gösteriler, Berlusconi hükümetinin güven oylaması sınavıyla boğuştuğu günde de devam etti.

Başkent Roma'daki protesto yürüyüşü nedeniyle olağanüstü güvenlik önlemleri alınırken, Senato ve de Temsilciler Meclisi'nin de bulunduğu kent merkezi "kırmızı bölge" ilan edildi.

Kentte düzenlenen üç ayrı yürüyüşte, öğrencilerin "kırmızı bölge"ye girme girişimleri durumunda ortaya çıkabilecek gerilim endişe yaratıyor.

BUGÜN NELER OLDU