'Giyim konusunda fetva veremem'

Katar First Lady'si Şeyha Mozah: Gazze için bir rol üstlenebilmeyi çok isterdim. İslam sadece camide olmaz, insanın kalbinde de olur. Din alimi değilim, giyim konusunda fetva veremem. Benim tarzım kişisel bir tercih

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazartesi 14.12.2010 ABONE OL
Arap dünyasının eğitim alanında zamanın ötesinde hareket etmesi gerektiğini söylüyorsunuz. Neden?
Çünkü zaman kaybediyoruz. Onlarca yıl atıl kaldık. Adeta uyuduk. Artık kapasitemizin sınırlarını zorlayıp harekete geçme zamanı geldi. Eğer Arap gençliğini doğru yönlendirirsek birçok alanda dünya liderleri çıkacağına inanıyorum. Bakın 2022'de Dünya Kupası'nı Katar'a getirmeyi başardık. Kendimize güvenince hedefimize de ulaşabiliriz.

Katar'ın seçilmesinde esas rolü sizin oynadığınızı düşünenler o kadar çok ki... Galiba Altın golü siz attınız..
(Kahkahalar) Yok yok. Ben çok daha sonra işin içine girdim. Gençler bunun için çok çalıştı. İki yıldır uğraşıyorlar bunun için.

GAZZE'YE GİTMEK İSTİYORUM

Peki Arap dünyasındaki eğitim açığını nasıl kapatmayı planlıyorsunuz?
Özel sektörün de eğitim alanına hızla girmesi gerekiyor. Yüzyılın hedefi eğitim olacak. Tüm hedeflerimizi gerçekleştirmenin tek yolu bu. 2 yıldır eğitimde yeni buluşlar dünya konferansını düzenliyoruz. Doha'ya bu yıl da 1200 akademisyen ve uzman davet ettik. Gelecek yıl eğitim alanında yeni buluşlar için 500 bin dolarlık ödül koyduk.

UNESCO özel temsilcisisiniz... Savaş bölgelerindeki çocukların eğitimiyle de ilgileniyorsunuz. En büyük hedefiniz ne?
Çatışma bölgelerinde yaşayan çoçuklarının eğitimi güvence altına almalıyız. Bunun için Irak'a gittim. Gazze'de ise keşke rol oynayabilsem. Keşke okullarını yeniden inşa edebilsek. Ama Gazze'ye giremiyoruz.

Türkiye'nin de hâlâ Gazze'de oynayabileceği bir rol var mı?
Türkiye, Gazze'yi yeniden inşa etmek isteyenlerle İsrail arasında arabuluculuk yapabilir. Başbakan Tayyip Erdoğan'la bir görüşmemizde bunu konuştuk. İsteyen liderlerle birlikte Gazze'ye gidip durumu yerinde görmek istiyoruz.

İSLAM SADECE CAMİDE OLMAZ
Gazze'ye de gideceksiniz yani öyle mi?
Evet... Gazze'de hayat koşullarının düzeltilmesi için bütün liderlerin baskı yapması lazım.

Biraz da İslam'dan söz edelim. İslam sadece camide olmaz diyorsunuz?..
Evet. İslam sadece kurallarını yerine getirmek anlamına gelmiyor. Çok daha derin bir anlamı var. Bence İslam herkesin kalbinde ve ruhunda olmalı. Müslümanlık kuralları yerine getirmenin ötesinde bir duruş, bir davranıştır. Kalbinizde olanı başka insanlara da yansıtırsınız.

Türkiye'de çok tartışılan bir konu var. Müslüman kadınlar nasıl giyinmeli? Çok şık giyiniyorsunuz. Başınızı da fazla kapatmıyorsunuz.
(Gülerek) Yooo başımı kapatıyorum.

Fakat saçlarınızı görüyorum. Ama bazı kadınlar saçlarının tek bir telini bile göstermiyorlar.
Evet ama büyük ölçüde başımı örtüyorum.

Doha'da siyah çarşaf ve peçeyle dolaşan çok kadın gördüm. Sadece gözleri görünüyordu. Sizin örtünmeyle ilgili bakışınız çok farklı...
Benim nasıl giyindiğimi görüyorsunuz. Kendi anlayışıma göre giyiniyorum. Belki doğru belki de yanlış ama bu benim bakışım. Ancak İslami kurallar açısından konuyu yargılayacak durumda değilim. Kimseye de ne giyip ne giymemesi gerektiğine ilişkin fetva da veremem.

Benazir Butto "En iyi örtünme, gözlerdeki örtünmedir. İnsanların bakışı namuslu olmalıdır" demişti. Sizce örtünme için İslami kurallar var mı?
Kuşkusuz ben İslam alimi değilim. O bakımdan da İslami kuralların neyi emredip neyi emretmediğini konuşamam. Tamamen kişisel olarak nasıl giyinmem gerektiğine karar veriyorum.

BUGÜN NELER OLDU