'Güçlerimizi birleştirelim'

Brüksel'de buluşan AB üyesi 27 ülke dışişleri bakanının kabul ettiği belgede, "Balkanlar, Ortadoğu, Kafkaslar ve Afganistan'ın istikrarıyla enerji güvenliğinin sağlanmasında Türkiye ile işbirliğini hızlandırmaya hazırız" denildi

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 14.12.2010 ABONE OL
Avrupa Birliği'ne (AB) üye 27 ülkenin Dışişleri Bakanları, Türkiye ile siyasi diyaloğu güçlendirmek için Ankara'ya, "dış politikada güçlerimizi birleştirelim" çağrısını yapan bir belgeyi bugün kabul edecek. AB'nin perşembe günü yapılacak Devlet Başkanları Zirvesi'nin genişlemeye ilişkin sonuç bildirgesini oluşturacak olan belgede AB, Ankara'nın bölgesinde öneminin giderek arttığını belirtti. Belgede Türkiye'nin ağırlığına ise şu sözlerle vurgu yapılıyor: "Türkiye, geniş çevresinde, Ortadoğu, Balkanlar, Afganistan, Pakistan ve Güney Kafkaslar'ın güvenliğinin sağlanmasında, önemli bölgesel güç olarak daha aktif bir oyuncu oldu. Türkiye'nin dış politikasını, AB ile işbirliği halinde ve tamamlayıcı olarak geliştirmeye devam etmesi desteğini veriyoruz. Türkiye ve AB, birlikte hareket ederken, enerji güvenliğini güçlendirebilir. Bölgesel çatışmalar, etnik ve dini kaynaklı ayrılıklara son verebilir. Bu çerçevede, ortak çıkarlara hizmet eden dış politikada Türkiye ile diyaloğu hızlandırmaya hazırız." Kıbrıslı Rumların ise Türkiye ve AB arasında diyaloğun güçlendirilmesi için yeni bir mekanizma oluşturulmasına karşı çıktığı, bu amaçla, bu paragrafa "var olan mekanizmalarla" ifadesini koydurtmaya çalıştığı öğrenildi.

REKABET FASLI GECİKECEK

Bu arada, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında açılması beklenen Rekabet Faslı'nın ise aralık ayı sonunda bitecek olan Belçika dönem başkanlığı zamanında açılmayacağı da kesinleşti. Bunun için Türkiye paragrafına, Ankara'nın bu fasla ilişkin açılış kriterlerini yerine getirmesi durumunda, faslın bir an önce yürürlüğe konulacağı ifadeleri eklendi. Gelecekte yapılacak anayasal değişikliklerde olabilecek en geniş uzlaşmanın yapılmasının gereğine de vurgu yapılan belgede, Türkiye'nin hava ve deniz limanlarını Rumlara açmama kararını gözden geçirmemesi halinde ise, askıya alınan 8 fasıl üzerinde siyasi engellerin kalkmayacağı ifade ediliyor. Türk-Yunan sorunlarına ilişkin "gerektiği takdirde" Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı'na gidilmesi önerisi yapılıyor.

BUGÜN NELER OLDU