Güneş'te kıyamet kopuyor

Güneş'te 1 Ağustosta meydana gelen patlama üzerinde yapılan analizlerde, patlamanın, güneşin yarıküresini sardığı anlaşıldı.

Salı 14.12.2010 00:00
Son Güncelleme: Salı 14.12.2010 15:01
ABONE OL
Manyetik lifler ve patlamalar güneş küresini bir ağ gibi sararken, şok dalgaları ve tsunamiler tüm güneş yarıküresi boyunca yayıldı.

Bu faaliyetler Güneş'in uzaya, milyarlarca ton sıcak gaz taşıyan dalgalar göndermesine yol açtı. NASA sayfasındaki haberde, ''bu aktivite o kadar büyüktü ki güneş faaliyetlerine ilişkin eski fikirleri sarsabilir'' denildi.

Lockheed Martin'in Güneş ve Astrofizik Laboratuvarı'ndan Karel Schrijver, ''1 Ağustostaki bu olay, gözlerimizi açtı'' derken, ''böylece güneş fırtınalarının tüm güneş küresini sarabilen olaylar olduğunu gördük, bunların ölçeğiyle ilgili bilgilerimiz değişti'' dedi.

Güneş patlamalarının, Güneş üzerinde lokalize olmuş olaylar olmadığı, Güneş alevleri, tsunamiler ve Güneş'in koronal tabakasının yarattığı dev püskürmeleri içeren ''şiddetli olaylar konseri olduğunun anlaşıldığı'' ifade edildi.

Patlamayla ilgili haber ve görüntüler NASA'nın internet sayfasında izlenebiliyor. Video görüntüsünde patlamanın Güneş'in üst yarıküresi boyunca giderek nasıl yayıldığı görülebiliyor.

https://www.sabah.com.tr