Kök hücreden pankreas ve bağırsak dokusu

ABD'li bilim insanları, iki ayrı deneyle olgunlaşmamış sperm hücrelerinden pankreas, embriyonik kök hücrelerden bağırsak dokusu elde etmeyi başardı

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazartesi 14.12.2010 ABONE OL
ABD'li bilim insanları, yaptıkları iki ayrı deneyde kök hücreden pankreas ve bağırsak dokusu elde etmeyi başardı. Deneylerden birinde, olgunlaşmamış sperm hücreleri pankreas dokusuna dönüşürken bir başka ekibin yaptığı deneyde embriyonik kök hücrelerden bağırsak dokusu oluşturuldu. Washington'daki Georgeown Üniversitesi'nden bir ekip, erkekte sperm oluşumunu sağlayan spermatogoniyal hücreler üzerinde çalışarak, laboratuvar ortamında bu hücrelerden, pankreas beta hücrelerinin işlevini gören hücreler elde edildi. Bu hücreler şeker hastalığı bulunan farelere zerk edildiğinde, hücrelerin insülin ürettiği görüldü.

TEDAVİDE KULLANILACAK

Araştırma ekibinin başkanı İan Gallicano, erkeklerin kendi hücrelerinin nakil kaynağı olarak kullanılabileceğini belirterek, "Bu hücreler testisten elde edilmekle birlikte, araştırma kesinlikle erkek merkezli değil. Araştırmadaki temel unsurlar kolaylıkla yumurta hücrelerine de uyarlanabilir" ifadesini kullandı. Öte yandan, Ohio'da Cincinnati Çocuk Hastanesi Tıp Merkezi'ndeki araştırmacılar, iki farklı türdeki kök hücreyi bağırsak dokusuna dönüştürdü. Araştırmada, hem embriyonlardan alınan kök hücreler hem de pluripotent kök hücreler (tüm vücut hücrelerinin köken aldığı, her üç germ yaprağı mezoderm, endoderm ekdoderm hücrelerine dönüşebilen hücre) kullanıldı. Araştırmayı Nature dergisinde yayınlayan ekip, bu hücrelerden, bağırsağı yapan çeşitli hücre katmanlarının oluşturduğu bağırsak dokusu elde etti. Bu hücrelerin ileride bazı bağırsak hastalıklarının tedavisinde kullanılabileceği belirtildi.

'KİŞİYE ÖZEL ORGAN NAKLİ OLABİLECEK'
Prof. Dr. Necdet Üskent (Anadolu Sağlık Merkezi Tıbbi Onkoloji): İleride kök hücreden her türlü doku hatta organ oluşturabilmek mümkün olacak. Bu da kişiye özel organ nakillerini mümkün hale getirecek. Kişinin kendi dokusu olacağı için, organ veya doku reddi sorun olmaktan çıkacak. Bu konudaki çalışmalar devam ediyor.

BUGÜN NELER OLDU