İki kadından hayat öpücüğü

Başbakan Berlusconi güven oylamasından 311'e karşı üç oy farkla da olsa ayakta kalmayı başardı. Transferlerin yoğunlaştığı son bir haftada, farkı yaratanlar ise Meclis Başkanı Fini'yi arkadan vuran Catia Polidori ve Maria G. Siliquini adlı kadın vekiller oldu

İtalya'da haftalardır merakla beklenen güven oylaması iki kadın vekilin saf değiştirmesi sonucu Başbakan Silvio Berlusconi'nin zaferiyle sonuçlandı. Temsilciler Meclisi'nde dün yapılan oylamada Berlusconi liderliğindeki hükümet, 311'e karşı 314 oyla güven tazeledi. Meclis'e dün 11.50'de gelen İtalya Başbakanı huzurlu ve iyimser olduğunu söylerken haklı çıktı. Transferlerin yoğunlaştığı son bir haftada, gerçek farkı yaratan ve Meclis Başkanı Gianfranco Fini'yi arkadan vuran ise iki kadın milletvekili oldu. "Gelecek ve Özgürlük" grubundan Catia Polidori ve Maria Grazia Siliquini, Berlusconi hükümeti lehinde oy kullandı. Hükümet üyeleri, milletvekilleri ve gazetecilerin izlediği güven oylamasından önce Başbakan Berlusconi, istifa etmeyi düşünmediğini kesin bir dille açıklamıştı. Senato'da beklendiği üzere 135'e karşı 162 oy alan Berlusconi, Fli (Gelecek ve Özgürlük), Udc (Hıristian Demokratlar Birliği), Api, (İtalyanlar İçin İttifak), Lib-Dem(Demokratik Liberaller) gruplarının verdiği güvensizlik önergesi karşısında az bir farkla da olsa galip ayrıldı.

SORUMLULUK HAREKETİ

Hükümet lehine ise Pdl (Özgürlükler Partisi), Kuzey Ligi Partisi ve Noi Sud (Biz Güney) oy kullandı. Başbakan Berlusconi'ye verilen güvensizlik oylarınınbüyük çoğunluğu ise Demokratik Parti (PD), eski savcı Di Pietro'nun İtalya'nın Değerleri (Idv) grubu, Fli, Mpa ve Liberal Demokratlar'dan geldi. Meclis'teki karma gruptan 4 milletvekilinin aleyhte oy kullanmasına rağmen, Svp'nin iki üyesinin ve Noi Sud ile Fli'den birer milletvekilinin oylamaya katılmaması sonuç üzerinde nihai rol oynadı. Bunlara ek olarak eski Temiz Eller savcısı Antonio Di Pietro'nun partisinden Domenico Scilipoti, Demokratik Parti'den Massimo Calearo ve Api'den Bruno Cesario'nun son dakikada "sorumluluk hareketi" adında bir grup kurarak Berusconi saflarına geçmesi de başbakanın işini kolaylaştırdı.

KADIN VEKİLLER TEHDİT Mİ EDİLDİ?
Cepu adında bir şirketin sahibi olan Catia Polidori'nin ekonomik olarak tehdit edildiği belirtilirken, Maria Grazia Siliquini'nin ise Meclis Başkanı Gianfranco Fini ile yaşadığı çekişmeden dolayı Berlusconi'yi desteklediği vurgulandı.

VEKİLLER BİRBİRİNE GİRDİ
Başbakan Silvio Berlusconi, Meclis'teki oylamadan sonra hemen hükümet ortağı Kuzey Ligi Partisi lideri Umberto Bossi'yle bir araya geldi. Oldukça gergin geçen oylamadan sonra muhalefet ile iktidardaki vekilller birbirlerine girdi.

ÖĞRENCİLER ROMA'YI CEHENNEME ÇEVİRDİ
İtalya'da üniversitelere yönelik reform tasarısını ülke genelinde protesto eden öğrenciler, Silvio Berlusconi hükümetinin Senato ve Temsilciler Meclisi'nde güvenoyu almasına da tepki gösterdi. Başkent Roma'da Senato yakınlarında toplanan onbinlerce öğrenci, güvenlik güçleriyle çatıştı. Öfkeli kalabalığın şişe, taş ve yanan cisimler atmasına polisler de gaz bombaları ile karşılık verdi. Başkentin yanı sıra Milano, Palermo, Venedik, Torino gibi kentler de eylemlere sahne oldu. Gösterilerde 40 öğrenci yaralanırken 12 öğrenci de gözaltına alındı.

BUGÜN NELER OLDU