İran’da camiye saldırı: 38 ölü

  1. Haberler
  2. Dünya
Çarşamba 15.12.2010 10:48 ABONE OL
İran resmi haber ajansı IRNA, Sistan-Belucistan eyaletinin Çabahar kentindeki İmam Hüseyin Camii ve etrafında yas törenlerine katılan vatandaşları hedef alan intihar saldırısında ölü sayısının 38'e çıktığını duyurdu.

Hayatını kaybedenler ve yaralılar arasında çocuk ve kadınların da olduğu ifade edildi. Hastane ve Adli Tıp Kurumu'ndan alınan bilgilere göre ölü sayısının artmasından endişe edildiği belirtildi.

Olayda ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe edildiği belirtilirken, ilk yardım ve güvenlik görevlilerinin çalışmalarını sürdürdüğü ifade edildi.

Zahedan'daki Merkez Camii'ne 15 Temmuz 2010'da düzenlenen iki ayrı intihar saldırısında 28 kişi hayatını kaybetmiş, 306 kişi yaralanmış, saldırıyı terör örgütü Cundullah'ın üslendiği belirtilmişti.

SALDIRININ SORUMLULUĞUNU CUNDULLAH ÖRGÜTÜ ÜSTLENDİ
İran'ın güneydoğusunda bir caminin yakınında düzenlenen ve onlarca kişinin öldüğü saldırıyı, bu ülkede faaliyet gösteren Sünni militan örgüt Cundullah üstlendi.

El Arabiye televizyonu, Cundullah örgütünün İran'daki saldırının sorumluluğunu üstlendiğini duyurdu.

Televizyon, acil koduyla duyurduğu haberde sadece örgütün saldırının sorumluluğu üstlendiğini bildirdi, başka bilgi vermedi.

İran'ın Sistan-Belucistan eyaletinin Çabahar kentinde, Kerbela şehitlerinin yas törenlerine katılanların etrafından toplandığı İmam Hüseyin Camii yakınında düzenlenen saldırıda ölü sayısının en az 38 olduğu bildirilmişti.

BUGÜN NELER OLDU